Aktualności

Konferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj Kuras
Konferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj Kuras

W szlachetnym celu

Dziesiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się  w sobotę (11 stycznia) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Dochód z imprezy trafi do czterech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym: Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Zbieramy też pieniądze na rzecz misji niosących pomoc potrzebującym Angoli, Indonezji i Zambii. Szczegóły balu zaprezentowaliśmy podczas dzisiejszej (7 stycznia) konferencji prasowej.

 

– W naszym regionie nie brakuje wielu wspaniałych ludzi, którzy chcą pomagać innym. Bal jest jedną z form takiej pomocy. Chcemy też przypomnieć wszystkim, że nie tylko przy wyjątkowych okazjach, ale również codzienną pracą możemy nieść pomoc potrzebującym. Tak jak osoby prowadzące placówki pomocowe w regionie oraz misjonarze wspierający potrzebujących za granicą­ ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wypowiedzi podczas konferencji:

 

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył półtora miliona złotych.

 

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech instytucji z regionie:

  • Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu to placówka prowadzona przez Fundację Społeczno-Charytatywną „Pomoc Rodzinie i Ziemi”. Sprawuje opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Prowadzi całodobowy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Włocławskiej, a także Hospicjum Domowe, pod którego opieką znajduje się 53 podopiecznych i ich rodziny.

 

  • Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Placówka ma 152 mieszkańców – dzieci, młodzież i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle somatycznie chorych. Tylko niektórzy są rzadko odwiedzani przez biologiczne rodziny. Ich prawdziwą rodziną jest społeczność złożona z pensjonariuszy, sióstr i innych pracowników ośrodka. Placówkę wspieraliśmy już w ramach dwóch edycji Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w 2012 i 2017 roku.

 

  • Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety mieszka pięćdziesięcioro podopiecznych – dzieci i młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie oraz z tak zwaną niepełnosprawnością sprzężoną (intelektualną i ruchową). Tu korzystają z rehabilitacji, uczą się i rozwijają w dostępnych sobie sferach. Oprócz zapewnienia całodobowej opieki podopiecznym, placówka organizuje też zajęcia świetlicowe, spacery, wycieczki, zabawy i gry sportowe. Mieszkańcy zaopatrywani są także w sprzęt ortopedyczny oraz środki pomocnicze. Podopiecznych placówki wspieraliśmy w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w 2013 i  2016 roku. Działalność DPS wspiera Fundacja „Pomóżmy Dzieciom Niepełnosprawnym”. 

 

  • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Sprawuje opiekę nad czternastoma dziewczętami. Placówka zapewnia swoim wychowankom ukończenie nauki szkoły ponadpodstawowej. Prowadzi także świetlice środowiskowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

 

Wsparcie pomoże również:

  • polskiej misji w Zambii, prowadzonej przez księdza Wojciecha Łapczyńskiego, który planuje zakupić pompę solarową do wody,
  • polskiej misji w Angoli, prowadzona przez siostrę Elżbietę Kołpę w wiosce dla trędowatych pod miastem Saurimo w północno-wschodniej części kraju. Planuje kupno przedmiotów szkolnych i jedzenia dla dzieci,
  • polskiej misji w Indonezji, prowadzoną przez siostrę zakonną, która uczy dzieci języka angielskiego i przedmiotów rolniczych.

 

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia angażują się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazują wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię. Pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

Do tej pory pomogło już ponad 160 darczyńców, którzy przekazali na licytację około 230 przedmiotów między innymi dzieła sztuki, biżuterię i ciekawe wydawnictwa. Wśród darowanych przedmiotów są: zestaw sześciu książek Olgi Tokarczuk z jej autografem, motor żużlowy od klubu KS Toruń, koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego z jego podpisem, koszulka Kamila Stocha z jego podpisem, obraz Zdzisława Beksińskiego, płyta winylowa z podpisem Robbiego Williamsa oraz zaproszenie VIP na jeden z jego koncertów, obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa, koszulka z podpisem Danny’ego DeVito, serwis kawa herbata Rosenthal Sanssouci Ramona dla 12 osób.

 

Lista przedmiotów prezentowanych podczas konferencji

 

Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Orchestra i Kwartet Pomorski. Gwiazdami wieczoru będą Gruziński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Kutaisi” oraz Stefano Terrazzino Trio, wystąpi także  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” i Toruńska Orkiestra Wojskowa.

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • X edycja balu odbędzie się 11 stycznia w CKK Jordanki w Toruniu,
  • suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,5 miliona złotych,
  • dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych
  • pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

Więcej szczegółów na temat Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 stycznia 2020 r.

 

Konferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj KurasKonferencja prasowa nt. X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Mikołaj Kuras