Rada Dialogu o potencjale Wisły
Z udziałem ekspertów, parlamentarzystów, przedstawicieli rządu i gości z innych polskich regionów odbyło się 26 września w Przysieku pod Toruniem posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poświęcone potencjałowi gospodarczemu i żeglugowemu dolnej Wisły. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki.
Wśród poruszanych tematów znalazły się kaskadyzacja dolnego biegu najdłuższej z polskich rzek, budowa stopnia wodnego w Siarzewie w powiecie aleksandrowskim (powinna ruszyć w przyszłym roku) i planowane utworzenie węzła logistycznego Bydgoszcz-Solec (port kontenerowy na Wiśle, terminal kolejowy w Emilianowie i lotnicze cargo). Była też mowa o tym, jak wygląda polska żegluga śródlądowa na tle tego, co robią w tej materii najsilniejsze gospodarczo państwa Europy.
W posiedzeniu uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, prof. Zygmunt Babiński z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Przemysław Rdes z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ekspert w Biurze Projektów Strategicznych Wód Polskich inż. Przemysław Sobiesak i ekspert hydrotechniki dr Janusz Granatowicz, a także reprezentanci organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska i edukacją ekologiczną.
Zobacz też:
- Partnerstwo dla rozwoju żeglugi śródlądowej
- Rada Dialogu Społecznego o gospodarce wodnej
- Terminal multimodalny będzie impulsem dla gospodarki
- Razem na rzecz wykorzystania potencjału Wisły
Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (KPWRDS), podobnie jak 15 jej odpowiedników w pozostałych polskich regionach, jest umocowaną ustawowo wojewódzką instytucją dialogu społecznego. Zasiadają w niej przedstawiciele samorządu terytorialnego, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych i organizacji pracodawców. Misją rady jest między innymi opiniowanie dokumentów strategicznych oraz rozpatrywanie ważnych, z punktu widzenia zachowania pokoju społecznego, sytuacji konfliktów między pracownikami i pracodawcami. Przewodniczącym KPWRDS jest obecne reprezentujący stronę samorządową marszałek Piotr Całbecki.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
26 września 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019 r.