Astrobazy na wakacje
Księżyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory oraz największa atrakcja letniego nieba, czyli meteory z roju Perseidów – zachęcamy do odkrywania w czasie wakacji tajemnic kosmosu przy pomocy zaawansowanych teleskopów kujawsko-pomorskich Astrobaz Kopernik.
– Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci. Od początku zależało nam, by oferowały interesujące zajęcia także latem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W astrobazach można obserwować planety Układy Słonecznego, planetoidy, komety, Słońce, układy podwójne lub wielokrotne, mgławice planetarne i galaktyki, a także wyjątkowe zjawiska na naszym niebie takie jak zaćmienia Słońca lub Księżyca.
W okresie wakacji otwarta jest większość astrobaz. Zajęcia organizowane są przez lokalnych koordynatorów. Niektóre obserwatoria np. w Golubiu-Dobrzyniu i Kruszwicy zapraszają ponownie po wakacjach.
Propozycje astrobaz na wakacje:
- Astrobaza w Radziejowie – pokaz „Częściowe zaćmienie Księżyca” (16 lipca, od godz. 22) dla lokalnej społeczności, w sierpniu stałe dyżury i pokazy wakacyjne we wtorki i czwartki od godz. 21.
- Astrobaza w Żninie – w lipcu nocne obserwacje nieba i zwiedzanie astrobazy po uprzednim kontakcie z koordynatorem, w sierpniu stałe dyżury we wtorki i piątki od godziny 22.
- Astrobaza w Inowrocławiu – w lipcu i sierpniu obserwacje nieba we wtorki i czwartki w godzinach 13-15,
- Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą – obserwacje letniego nieba i zwiedzanie astrobazy po wcześniejszym kontakcie z koordynatorami,
- Atrobaza w Jabłonowie Pomorskim – obserwacje podczas stałych dyżurów w środy w godzinach od 20 do 22.
Więcej informacji na temat oferty astrobaz w lipcu i sierpniu oraz adresy i dane kontaktowe tutaj.
Finansowany z naszego RPO 2007-2013 marszałkowski program budowy nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów (lista), każdy posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych (strona projektu). Aby wesprzeć koordynatorów projektu w realizacji zadań samorząd wojewódzki wyszedł z inicjatywą i umożliwił odbycie kursów poszerzających wiedzę z astronomii, zajęć poświęconych praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatnych studiów podyplomowych (więcej).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
26 czerwca 2019 r.