Brodnicki Park Krajobrazowy zaprasza
Prawie 17 tysięcy hektarów powierzchni, ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody oraz bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Brodnicki Park Krajobrazowy chroni i promuje przyrodę oraz walory krajobrazowe północnowschodniej części regionu. Jego uroki można poznawać podczas wycieczek po licznych szlakach turystyki pieszej, rowerowej oraz kajakowej.
Brodnicki Park Krajobrazowy utworzono w 1985 roku. Położony jest na obszarze dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (12 349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4 336 ha) oraz na terenie sześciu gmin: Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Brzozie, Biskupiec Pomorski i Kurzętnik. Zajmuje centralną, najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i kulturowym część Pojezierza Brodnickiego. Cały jego obszar wchodzi w skład ,,Zielonych Płuc Polski”.
Edukacja ekologiczna i przyrodnicza
Siedziba parku znajduje się w Grzmięcy (powiat brodnicki) nad jeziorem Strażym.
Z sąsiadującymi z nią ogrodu dydaktycznego i posterunku meteorologicznego, korzysta blisko 4 tysiące osób rocznie. Goście mogą korzystać też z dobudowanej do siedziby BPK sali dydaktycznej, utworzonej kosztem ponad 402 tysięcy złotych, z czego ponad 270 tysięcy stanowiły środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
Edukacja ekologiczna odbywa się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,,Miętowy Gaj” w Gaju (powiat brodnicki). Oprócz zaplecza dydaktycznego (sala i muzeum przyrodnicze), przy ośrodku działa tzw. ogród bioróżnorodności. W ostatnim czasie miejsce to wzbogaciło się o nowe rośliny i pomoże edukacyjne z dziedziny ekologii. ,,Miętowy Gaj” to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez dzieci i młodzież szkolną w ramach tzw. ,,zielonych szkół”. Goście mają tu też do dyspozycji trawiaste boisko wielofunkcyjne i miejsce na ognisko.
Brodnicki Park Krajobrazowy oferuje do wyboru 2-dniowe zajęcia o tematyce:
- Drzewa i krzewy Brodnickiego Parku Krajobrazowego”,
- Nietoperze Brodnickiego Parku Krajobrazowego – zajęcia ornitologiczne,
- Rośliny zielne Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
- Sowy Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Dzieci i młodzież mogą też poznawać tajniki pszczelarstwa w czasie warsztatów przyrodniczych (m.in. ,,Jak w ulu”) w pasiece dydaktycznej mieszczącej się przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego najlepiej poznawać na ścieżkach edukacyjno-ekologicznych. W parku działa wiele takich tras, których oferta jest zróżnicowana w zależności od wieku użytkowników. Można je przemierzać pieszo, rowerem lub kajakiem. Rocznie korzysta z nich blisko 6 tysięcy osób (dzieci, młodzieży i dorosłych):
Ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych:
– bajkowe ścieżki dydaktyczne „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”, „Szlakiem Czerwonego Kapturka”.
Na tych ścieżkach pracownicy parku wcielają się w role postaci z bajek. Wzdłuż ścieżek ustawione są eksponat zwierząt, dzięki czemu dzieci poznają budowę zwierząt, sposób ich odżywiania, występowanie, tryb życia.
Ścieżki dydaktyczne i turystyczne dla dzieci starszych z tablicami informacyjnymi:
– rowerowa przyrodnicza ścieżka dydaktyczna do rezerwatu leśnego „Retno”,
– kajakowa ścieżka dydaktyczna do rezerwatu florystycznego „Bachotek”,
– przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna „Grabiny – Łąkorz”,
– przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Zarośle”,
– piesza przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Bobrowiska”,
– rowerem po Bagiennej Dolinie Drwęcy.
Ścieżki edukacyjne dla szkół podstawowych (klasy IV-VI):
– Nory Bobrowe,
– Nora Lisa,
– Gniazdo Perkoza,
– Owady nad wodą,
– Jak w ulu.
Ścieżki edukacyjne dla szkół podstawowych (klasy (VII-VIII):
– Tropami zwierząt,
– Roślinność Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
– Zajęcia ornitologiczne.
Ścieżki dydaktyczno-zdrowotne dla dorosłych:
– Brodnicki Nordic Walking Park – 4 trasy
Walory parku można poznawać także w trakcie organizowanych na jego terenie imprez i wydarzeń:
- Poznaj swój region z przewodnikiem (wycieczka ścieżką dydaktyczna ,,Bobrowiska” – 2 marca
- Noc Sów – 21-22 marca
- Wojewódzki etap Ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” – 22 marca
- Jarmark Ekologiczny z Królewną Anną w Brodnicy- 21 lipca.
Brodnicki Park Krajobrazowy sukcesywnie wykorzystuje środki unijne Dzięki środkom RPO wk-p na lata 2007-2013 przy siedzibie jednostki powstały schron kajakowy i rowerowy oraz dwie platformy widokowe w dorzeczu bagiennej Doliny Drwęcy. Wartość projektu to blisko 409 tysięcy złotych, wysokość wsparcia ze środków RPO to ponad 245 tysięcy złotych. Środki unijne pozwoliły tez na efektywniejszą ochronę i monitoring leżących w granicach parku obszarów Natura 2000. Utworzono centrum badawczo-dydaktyczne, przeprowadzono badania obszarów cennych przyrodniczo, kontynuowana jest ich czynna ochrona. Mieszkańcy terenów włączonych do obszaru Natura 2000 mogą uczestniczyć w warsztatach poświęconych korzyściom płynącym z dobrze zachowanej przyrody i krajobrazu. Realizowany wraz z innymi parkami krajobrazowymi regionu projekt Bio+ pozwoliło na wyposażenie pracowni dydaktycznej ,,Miętowy Gaj” (więcej o projekcie).
Walory przyrodnicze i kulturowe w liczbach:
- ponad 60 procent parku zajmują lasy,
- na terenie parku leży ponad 40 jezior,
- w parku występuje blisko 950 gatunków roślin naczyniowych, wiele z nich jest objętych ochroną całkowitą lub częściową., wśród nich są też gatunki reliktowe,
- najcenniejsze obszary parku chroni 8 rezerwatów przyrody, występują tu rzadkie i chronione gatunki: bielik, orlik krzykliwy, bocian czarny, bąk, kilka gatunków perkozów, żuraw, a także wydra i bóbr europejski,
- nawet po kilkaset lat liczą sobie drzewa-pomniki przyrody, które oglądać można w Brodnickim Parku Krajobrazowym (dęby, buki, sosny, lipy).
Zabytki kultury materialnej:
- 5 grodzisk średniowiecznych,
- 12 obiektów tradycyjnego budownictwa wiejskiego z XVIII i XIX wieku oraz obiekty sakralne i zespoły pałacowo-dworskie,
- pozostałości osad palowych nad jeziorem Łąkorz i Robotno.
Obecnie pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego działa 10 parków krajobrazowych:
- Wdecki Park Krajobrazowy,
- Brodnicki Park Krajobrazowy,
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
- Krajeński Park Krajobrazowy,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia,
- Tucholski Park Krajobrazowy,
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolna Wisłą (dawniej Zespół Parków Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz włączony w jego strukturę Park Krajobrazowy Góry Łosiowe).
Więcej o parkach krajobrazowych regionu na stronie parki.kujawsko-pomorskie.pl
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 marca 2019 r.