Kamień węgielny na Bielanach
Na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu odbyła się 11 kwietnia uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego w Rzymie przez papieża Franciszka, oraz aktu erekcyjnego. W 36 miesięcy za pół miliarda złotych powstanie przemyślane funkcjonalnie prawdziwe miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin, jeden z najnowocześniejszych tego typu zespołów w kraju.
– Nowoczesne szpitale wyglądają wszędzie mniej więcej tak samo: funkcjonalność, sterylność, logiczne ciągi komunikacyjne. Z reguły mniej myśli się o tym, jak się w tym wszystkim będą czuli pacjenci. Ale nie w tym przypadku. Od początku, jako jeden z zasadniczych punktów odniesienia, przyjęliśmy emocjonalne potrzeby człowieka chorego, który nagle znalazł się w obcym, stresogennym środowisku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Oczywiście najważniejsze jest to, że znacząco poprawimy dostępność zaawansowanej diagnostyki i leczenia.
- Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego (audio)
- Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego (tekst)
- Wystąpienie naczelnego lekarza WSZ prof. Marka Jackowskiego (audio)
- Wystąpienie przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera (audio)
- Wystąpienie prezesa Budimeksu Dariusza Blochera (audio)
- Akt erekcyjny (pdf)
W uroczystości w kompleksie na Bielanach uczestniczyli także m. in. przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, wicewojewoda Józef Ramlau oraz przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści i samorządowcy, reprezentanci świata nauki i personelu szpitala. Akt erekcyjny, który jako pierwszy podpisał marszałek Całbecki, został umieszczony w kapsule czasu, do której trafiły też podarowane przez biskupa Andrzeja Suskiego pamiątkowe papieskie różańce (od Jana Pawła II i Franciszka), prace laureatów dziecięcego konkursu plastycznego „Rozbudowa szpitala – wizja małego pacjenta”, dzisiejsze wydania regionalnych gazet, pamięć USB z dokumentami inwestycji, będące w obiegu polskie monety oraz zdjęcie z poświęcenia kamienia węgielnego i wspólna fotografia wszystkich uczestników dzisiejszej ceremonii.
Pierwszym oddanym do użytku obiektem będzie budynek techniczno-garażowy, który poza główny węzłem cieplnym (z będącą awaryjnym źródłem ciepła dla kompleksu kotłownią olejową) i stacją uzdatniania wody, pomieści także stację dezynfekcji szpitalnych ścieków, stację transformatorową i miejsca postojowe dla karetek. Na dachu będzie miał system paneli fotogalwanicznych – zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie. Zakończenie prac budowlanych w maju. W lipcu, po zainstalowaniu wyposażenia technicznego, umieszczone tu węzły cieplny i wodny oraz podczyszczalnia ścieków zostaną włączone do szpitalnych sieci.
Jeszcze w tym roku w kompleksie na Bielanach stanie też czteropoziomowy budynek parkingowy, co rozwiąże część problemów związanych z funkcjonowaniem szpitala podczas trwającej inwestycji. Obiekt powstanie w technologii prefabrykatowej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 kwietnia 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2017 r.