Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Smog niszczy ci zdrowie

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Doktor Beata Brożek, internistka, pulmonolog; pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu

 

- Czy zła jakość powietrza – smog, obecność pyłu zawieszonego, obecność toksycznych cząstek -  wpływa na nasze zdrowie? Oczywiście, że wpływa i to bardzo negatywnie. Jestem lekarzem pulmonologiem i występując w tym charakterze powinnam skupić się zasadniczo na wpływie zanieczyszczeń na układ oddechowy, ale chcę też uczulić, że zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na cały ustrój człowieka. Niestety, zawieszone w powietrzu drobne cząstki – poprzez układ oddechowy i krew - docierają do każdej tkanki naszego organizmu. Wywołuje to negatywne skutki nie tylko w układzie oddechowym. Naprawdę obciążony jest głównie układ krążenia. Wiąże się to m.in. ze wzrostem ryzyka udaru mózgu, zawału serca i wszelkich innych powikłań krążeniowych.

 

Głównym źródłem smogu jest niska emisja, czyli po prostu piece w domach, w których, bywa, pali się byle czym – niskiej jakości węglem, nawet odpadami. Dlatego tak ważne  jest prawo, które skutecznie eliminuje tego rodzaju praktyki. Wielką rolę mają tu do odegrania samorządy.

 

Tych wszystkich, którzy uważają, że wystarczy zamknąć się w domach i przeczekać, muszę zmartwić, że zanieczyszczenia przenikają także do powietrza wewnątrz mieszkań. Dlatego unikanie wychodzenia nic nie daje, choć w domach jest nieco niższe stężenie niż na zewnątrz. Niestety, nawet to mniejsze stężenie jest szkodliwe. Stosowanie oczyszczaczy powietrza też niewiele daje, zwłaszcza, że, jak wiadomo, nie są masowo używane.    

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP         Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

W naszej części kraju stan powietrza nie wygląda jeszcze tak dramatycznie jak na południu, szczególnie w Małopolsce. Nie jest to jednak duża pociecha, ponieważ nie ma w tym przypadku bezpiecznego poziomu zanieczyszczeń. Nie jest tak, że jeśli norma dla pyłu zawieszonego wynosi 50 i ten poziom jest przekroczony to jest to szkodliwe, a jeśli jest nieco poniżej, np. 45, to jest to  jeszcze bezpiecznie. Nie! Każdy poziom tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie.

 

Trudno mówić o jakimś spektakularnym zatruciu smogiem, natomiast rejestrujemy rosnąca liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi układu oddechowego – astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Na pewno istnieje tu negatywny związek między stanem powietrza a tymi chorobami. No i nawracające infekcje – zanieczyszczenie obniża naszą odporność wywołując nawracające, często trudne w leczeniu infekcje układu oddechowego.

 

Są badania kliniczne, prowadzone były na przykład na Śląsku, które potwierdzają, że wpływ zanieczyszczenia powietrza na zachorowalność na niektóre choroby ewidentnie istnieje, a wzrost stężenia zanieczyszczeń wiąże się ze wzrostem liczby przypadków zachorowań i zgłaszania się pacjentów do izb przyjęć szpitali. Są badania zachodnie, które ewidentnie pokazują, że jest wpływ zarówno na lżejsze zachorowania, czyli infekcje i zaostrzenia chorób przewlekłych, jak przypadki raka płuc.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

 

5 lutego 2019 /19 lipca 2019 r. 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone