Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Henryk Jasiński

Henryk Jasiński, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Henryk Jasiński młodość spędził na wschodnich kresach Polski. Po wojnie jako oficer przeniesiony do rezerwy osiedlił się w naszym regionie i zajął rolnictwem.

 

Jubilat urodził się 5 stycznia 1921 roku w miejscowości Wola Szydłowiecka (województwo łódzki). W 1923 roku jego rodzina przeprowadziła się na wschodnie kresy Polski do Łucka (dziś Ukraina), gdzie prowadziła gospodarstwo rolne.   

 

Na kresach jubilat ukończył szkołę podstawową i kontynuował naukę w pobliskiej Mielnicy, gdzie mieściła się szkoła z internatem. Po powrocie pomagał ojcu w pracy na roli.

 

Wybuch drugiej wojny światowej doprowadził na kresach do wzrostu antagonizmów na tle etnicznym. Rodzinę seniora dotknęło wiele tragedii. W 1941 roku zmarł jego ojciec. Dwa lata później jubilat doświadczył okrutnych zbrodni, w wyniku których wraz z całymi rodzinami zamordowani zostali jego wujowie. Następnie, raniona odłamkiem zginęła jego siostra.

 

Przed prześladowaniami wraz z matką przeniósł się na Kujawy do Kowala (powiat włocławski). W czasie wojennej tułaczki został czasowo zatrzymany przez sowieckie wojska, a następnie w 1944 roku wywieziony do miejscowości Sumy (Ukraina). Na terenie ZSRR wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego i został skierowany na front.

 

Po wojnie w stopniu podporucznika pełnił funkcję kwatermistrza w Otwocku (województwo mazowieckie). W 1947 roku jubilat stanął na ślubnym kobiercu. Po przeniesieniu do rezerwy sprzedał otrzymany w ramach rekompensaty majątek w Nowym Błonowie (powiat grudziądzki) i wraz z żoną Anną przeprowadził się do pobliskiego Szembruku. Wspólnie para wychowała czwórkę dzieci.

 

Większość swojego życia jubilat poświęcił pracy na roli. Z czasem ojcowiznę przejął jego syn, który wraz z żoną opiekuje się ojcem. Stulatek nadal lubi doglądać gospodarstwa i spacerować po okolicy. Poza kwestiami rolniczymi interesuje go polityka. Chętnie przysłuchuje się wiadomościom z kraju oraz ogląda telewizję. Jest osobą bardzo zorganizowaną oraz rodzinną. Jubilat doczekał się  także 6 wnuków oraz 7 prawnuków.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Styczeń 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone