Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Józefa Trawińska

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Józefa Trawińska (z domu Dziubich), córka Stanisławy i Franciszka, urodziła się 18 marca 1920 roku w Skibinie (powiat radziejowski). Pochodziła z wielodzietnej rodziny.

 

Rodzice pani Józefy byli rolnikami. W czasie wojny wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Bolesław Trawiński. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Latkowie (powiat inowrocławski). Tam prowadzili sześciohektarowe gospodarstwo. Pan Bolesław zajmował się pracą w polu oraz hodowlą świń i krów, pani Józefa przejęła na siebie obowiązek opieki nad dziećmi. Jedno z nich zmarło w wieku niemowlęcym, pozostała czwórka: Stanisław, Marian, Janina i Halina założyła własne rodziny.

 

W 1959 roku państwo Trawińscy wyprowadzili się z rodzinnego Skibina i zamieszkali w miejscowości Wolica (powiat włocławski), gdzie prowadzili niewielkie gospodarstwo. Pani Józefa mieszka tu do dziś, obecnie pozostaje pod opieką córki Haliny.

 

Seniorka jest babcią dziesięciorga wnucząt, prababcią siedemnaściorga prawnucząt, ma też jednego praprawnuka. Cieszy się dobrą pamięcią, chętnie wspomina lata młodości.

 

Przed laty była wielką fanką seriali. Lubiła również gotować. Jej smakołykami zachwycała się cała rodzina, szczególnie wnukowie, którzy są ulubieńcami nestorki.

 

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKPFot. Andrzej Goiński dla UMWKPFot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone