Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Kamila Wysocka

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Kamila Julia Wysocka, córka Marii i Jana Marć, urodziła się 6 czerwca 1919 roku w Niedźwiadzie (obecnie woj. podkarpackie), jako dziewiąta z dwanaściorga rodzeństwa. Od najmłodszych lat dzieciom przekazywano wartości patriotyczne, z dumą opowiadano historię o dwóch wujach, którzy walczyli w szeregach Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. 

 

W 1920 roku, w związku z odzyskaniem przez Pomorze i Kujawy niepodległości, rodzina pani Kamili przeprowadziła się do Nakła nad Notecią. Ojciec wykupił majątek ziemski, w którym prowadził blisko stuhektarowe gospodarstwo. Pani Kamila uczęszczała do nakielskiej szkoły podstawowej. W 1936 roku ukończyła Publiczną Szkołę Wydziałową w Bydgoszczy, a następnie tamtejsze Liceum Handlowe. W 1939 roku zdała maturę z wyróżnieniem.

 

W czasie wojny pani Kamila mieszkała u babci w Kozodrzy (obecnie woj. podkarpackie) i u rodziny w Krakowie. To w tym okresie pojawiły się pierwsze oznaki choroby oczu, która groziła całkowitą utratą wzroku. Pani Kamila nie załamała się jednak i rozpoczęła naukę alfabetu Braille’a. Do dziś potrafi pisać i czytać teksty zapisane w ten sposób.

 

Po wojnie pani Kamila wróciła do Nakła nad Notecią. Częściowa utrata wzroku uniemożliwiła jej pracę zawodową. Zajmowała się pracami w gospodarstwie – pielęgnowała ogród i sad, założyła własną pasiekę. Podejmowała się również opieki nad dziećmi. 

 

Pani Kamila wyszła za mąż za Adama Wysockiego. Mąż zmarł w 1982 roku.

 

W latach 70-tych pani Kamila przeprowadziła się do Bydgoszczy. Aktywnie uczestniczyła w życiu lokalnej społeczności, była animatorką kultury, przewodniczyła klubowi seniora Relaks, śpiewała w chórze Srebrne Nuty, uczestniczyła w wydarzeniach patriotycznych organizowanych z okazji świąt narodowych. Znakomita pamięć i dobra kondycja pozwoliły pani Kamili w wieku 96 lat wziąć udział w narodowym czytaniu „Pana Tadeusza” przed bydgoskim teatrem oraz w recytowaniu poezji patriotycznej 11 listopada podczas lokalnych obchodów w Koronowie (powiat bydgoski).

 

Od 2016 roku, ze względu na stan zdrowia, pani Kamila przebywa w toruńskim Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym prowadzonym przez siostry serafitki. 

 

Fot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj Kuras

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone