Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Oddawaliśmy krew

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, niezbędną do ratowania życia. Zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta w obliczu epidemii. Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można było honorowo oddać krew, czekał wczoraj (15 października) przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu.

 

Krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Jej zapas potrzebny jest szczególnie teraz, kiedy w szpitalach przybywa hospitalizowanych. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W związku z epidemią Covid-19, podczas czwartkowej akcji zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Prosimy, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

 

Kto może zostać dawcą?

 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

 

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa parkuje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca. Obsługa czeka zawsze w godzinach 13-17.

 

W 2020 roku pobór krwi na palcu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się jeszcze:

 

  • 12 listopada (wyjątkowo drugi czwartek miesiąca)
  • 17 grudnia.

 

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. Podczas ostatniej, lipcowej zbiórki, krew oddało 33 dawców. Wśród nich były 4 osoby, które oddały krew po raz pierwszy. Wszystkim dawcom dziękujemy za pomoc.

  

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

 

  • w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
  • w 2019 roku do udziału zgłosiło się 236 dawców, zebrano ponad 100 litrów krwi,
  • od początku 2020 roku do udziału zgłosiło się ponad 200 osób, zebrano 90 litrów krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut(pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

 

Czytaj także:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

13 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone