Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

Opera Nova zaprasza w weekend na operetkę Hrabina Marica, fot. Marek Chełminiak
Opera Nova zaprasza w weekend na operetkę Hrabina Marica, fot. Marek Chełminiak

Premiera w Horzycy, spektakle w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, koncerty z okazji Dnia Kobiet w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Pałacu Dąmbskich w Toruniu i Pałacu Lubostroń, warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, a także wystawy w Galerii Wozownia w Toruniu, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza w sobotę (7 marca) na premierę spektaklu „Być jak Thelma i Louise, czyli w stronę Meksyku” w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Przedstawienie inspirowane jest kultowym filmem Ridleya Scotta. Dojrzała, odważna i zbuntowana Louise (Jolanta Teska) i dopiero ucząca się wyrażać swoje zdanie Thelma (Mirosława Sobik) po raz kolejny wyruszają w pełną przygód podróż. Więcej. Dziś i w niedzielę (6 i 8 marca) odbędzie się spektakl ,,Skrzywienie kręgosłupa”, czyli gra o władzę. Tematem sztuki Ingrid Lausund jest bezwzględna walka o dominację społeczeństwie. Dzisiaj i w sobotę (6 i 7 marca) zapraszamy na ,,Tango” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To spektakl o konflikcie poglądów i systemów wartości. Więcej.

 

Bydgoska Opera Nova zaprasza od dzisiaj (6 marca) do niedzieli (8 marca) na operetkę „Hrabina Marica” w reżyserii Laco Adamika. Soliści nie tylko śpiewają, ale tańczą z ogromnym wdziękiem walca i fokstrota. Balet Opery Nova zaprezentuje kankana, ognistego czardasza i układy choreograficzne inspirowane węgierskim folklorem. Więcej.

 

Do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zapraszamy dziś (6 marca) na koncert Takashi Yamamoto i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Macieja Tworka. W programie koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna i III Symfonia Felixa Mendelssohna. Wydarzenie poprowadzi Konrad Mielnik. Więcej. W sobotę (7 marca) Tadeusz Seibert zaśpiewa dla pań. Program koncertu stanowić będzie autorski materiał wokalisty połączony z utworami o kobietach i nie tylko, m.in. „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Spragniony”, „When a Man Loves a Woman”, „Jednego serca”. Więcej.

 

W niedzielę (8 marca) w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbędzie się koncert Rafała „Zwierzaka” Zielińskiego, który z okazji Dnia Kobiet przygotował specjalny repertuar. Usłyszymy przeboje zarówno polskich, jak i zagranicznych artystek – Ireny Jarockiej, Tiny Turner, Alicii Keys, Amy Winehouse. Na scenie wystąpi też wiolonczelistka Joanna Czerwińska. Więcej.

 

Do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zapraszamy w sobotę (7 marca) na spotkanie zatytułowane „Służące”, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się jak wyglądała codzienność służących oraz obejrzeć wybrane eksponaty z muzealnej kolekcji związane z tą profesją. Więcej. W sobotę i niedzielę (7 i 8 marca) odbędą się warsztaty umuzykalniające „Siała baba mak”. To propozycja dla nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, animatorów kultury, wychowawców oraz każdego, kto chciałby włączyć dawne zabawy ludowe w czas spędzany z dziećmi. Więcej.

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza w niedzielę (8 marca) na kolejne warsztatowe spotkanie z kaligrafią. Tym razem uczestnicy zajęć zapoznają się z italiką. To wyjątkowa oferta dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter. Więcej.

 

W Galerii Wozownia w Toruniu  odbędą się dziś (6 marca) dwa wernisaże: „Systemy złożone. Manifest” Doroty Chilińskiej oraz „Stan nieważkości” Julii Curyło. Dorota Chilińska posługuje się w swoich dziełach metaforą ula. Najnowsza odsłona jej projektu odnosi się do współczesnych ruchów feministycznych oraz aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Więcej. Obrazy Julii Curyło nawiązują do zagadnień związanych z dwiema sferami – religią i nauką, a dokładniej astronomią. Malarka osadza „akcję” swoich obrazów w przestrzeni kosmicznej, a wizualnym motywem, spinającym jej twórczość, jest postać astronauty. Staje się on inkarnacją „świętego-strażnika”, który – jak wskazuje sama artystka – czuwa „na granicy światów – ziemskiej rzeczywistości i nieodkrytej otchłani kosmosu”. Więcej.

 

W niedzielę (8 marca) w Pałacu Lubostroń odbędzie się koncert z okazji Dnia Kobiet. Na scenie wystąpią Bartłomiej Tomaka (bas), Michał Kuzimski (fortepian) oraz studenci klasy śpiewu. Więcej.

 

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu otwarto wczoraj (5 marca) wystawę „A jak abstrakcja”, która wprowadza widzów w świat swobodnej dziecięcej ekspresji. Dzieła przybliżają różne techniki plastyczne  – odnajdziemy tu wklęsłodruki, linoryty, pastele, tempery, kolaże. Wystawę można odwiedzać do 2 kwietnia. Więcej. Do 30 marca zapraszamy także na wystawę „Obrazki z pleneru”. Tematem prac pochodzących z kilkunastu krajów Europy i Azji jest pejzaż. Więcej.

 

Do Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zapraszamy w sobotę i niedzielę (7 i 8 marca) na święto fanów planszówek i gier karcianych. Do dyspozycji graczy games room, który wyposażony zostanie w gry strategiczne, logiczne, imprezowe i przygodowe - ponad 100 tytułów. Więcej.

 

Wczoraj (5 marca) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbył się wernisaż prac Grupy Plastycznej IMPRESJA Dowództwa 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy „Kobieta w sztuce”. Cykl obrazów przedstawia kobiety w różnych sytuacjach – tańczące baletnice, marzące nimfy, akty, kobiety egzotyczne, wesołe, smutne, tajemnicze. Wystawę można oglądać do 20 marca. Więcej. W sobotę (7 marca) kolejne spotkanie teatralne dla dzieci z cyklu „Poczytaj mi”. Tym razem gościem specjalnym będzie Mateusz Damięcki, który przeczyta fragmenty książki „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego. Warsztat animacyjny poprowadzą aktorzy Martyna Matoliniec i Aleksander Maciejczyk, a całe wydarzenie zakończy się lekcją biblioteczną. Więcej.

 

Dziś (6 marca) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny „Przepis na miłość”. Opowieść o uczuciu, które wszystko zwycięża przygotował senioralny zespół wokalny KPCK Niespodzianka. Podczas spektaklu zabrzmią znane utwory z repertuaru największych polskich artystów, takich jak: Maria Koterbska, Eleni czy Irena Jarocka. Więcej.

 

Teatr im Wilama Horzycy w Toruniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Galeria Wozownia, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Pałac Lubostroń są marszałkowskimi instytucjami kultury.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone