Wyjątkowe zjawisko na niebie
W poniedziałek (9 maja) mogliśmy podziwiać rzadkie zjawisko przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca. Przed Urzędem Marszałkowskim odbyły się otwarte dla wszystkich wspólne obserwacje z użyciem sprzętu astronomicznego.
W Polsce tranzyt Merkurego rozpoczął się o godzinie 13.12 i potrwał aż do zachodu Słońca. W tym czasie maleńka czarna kropka przesuwała się od jednego końca słonecznej tarczy do drugiego. Następne takie zjawisko wystąpi dopiero w 2019 roku (prawdopodobnie w znacznie gorszych warunkach, bo w listopadzie i widoczne tylko częściowo), natomiast później trzeba będzie poczekać aż do 2032 roku (będzie to też przejście listopadowe, zaś majowe – dopiero w roku 2049).
Planeta Merkury – najmniejsza w naszym Układzie Słonecznym – była w czasie tranzytu niewidoczna gołym okiem. Przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu został zorganizowany pokaz zjawiska z użyciem teleskopów wyposażonych w stosowne filtry, przygotowany przez koordynatorów Astrobazy w Gniewkowie oraz Krzysztofa Rochowicza z KPCEN w Toruniu. W spotkaniu wzięli także udział młodzież z Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie. Pokaz był otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
W marcu ubiegłego roku podczas podobnych obserwacji przed Urzędem Marszałkowskim podziwialiśmy zjawisko częściowego zaćmienia Słońca (więcej).
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 maja 2016 r.