Aktualności

Otwarcie wystawy przygotowanej przez Museum of World Athletics, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie wystawy przygotowanej przez Museum of World Athletics, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zobacz, jak rodziły się rekordy! Ta wystawa odkrywa kulisy lekkiej atletyki (zdjęcia)

Stroje rekordzistów, medale i pamiątki z największych zawodów sportowych – przez cały miesiąc centrum Toruń Plaza będzie tętniło lekką atletyką. Wszystko za sprawą otwartej w piątek (20 lutego) wystawy, przygotowanej przez Museum of World Athletics (MOWA). W uroczystym otwarciu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara, dyrektor MOWA Chris Turner, wiceprezydent Torunia Adam Szponka, przedstawiciele środowiska sportowego oraz wybitni zawodnicy. To wydarzenie towarzyszące naszym przygotowaniom do Halowych Mistrzostw Świata Kujawy Pomorze 26. HMŚ Kujawy Pomorze 26

Witam na Kujawach i Pomorzu, w regionie Mikołaja Kopernika – człowieka, który nauczył świat patrzeć w niebo inaczej. Sport, podobnie jak kosmos, ma swoje prawa, swoje gwiazdy i swoje momenty przełomowe. Nieprzypadkowo medal nadchodzących Halowych Mistrzostw Świata ma właśnie kształt gwiazdy, symbolizującej nasz region i jego obecność na mapie świata – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Dziedzictwo sportu to nie tylko wspomnienia mistrzów, ale także szansa dla dzieci i młodzieży, by tworzyć własną historię i marzyć o przyszłości. Poprzez nasze działania – m.in. wolontariat, cykl „50 sztafet Kujaw i Pomorza” – inspirujemy młodych do podejmowania prób, do walki z własnymi ograniczeniami i determinacji na ich życiowej drodze. Gwiazda na medalu to zobowiązanie: światło nie zgaśnie po mistrzostwach, a Kujawy i Pomorze będą świecić dalej – dla sportu, dla młodych ludzi i dla regionu, który odważnie przyspiesza.

– Zgromadzone na wystawie pamiątki największych gwiazd światowej lekkiej atletyki pozwalają już na miesiąc przez mistrzostwami świata wczuć się w klimat najważniejszej imprezy sportowej sezonu– mówił Sebastian Chmara, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Bo przecież już niedługo właśnie tutaj w Toruniu, w Kujawsko-Pomorskiem, na żywo będziemy mogli zobaczyć chociażby znakomitego Armanda Duplantisa, który bije rekord za rekordem i największe polskie gwiazdy. Jestem przekonany, że nie raz usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego.

– To miłe uczucie być częścią historii światowej lekkiej atletyki – mówił Tomasz Majewski, kulomiot dwukrotny mistrz olimpijski. – To fantastyczne uczucie mieć świadomość, że zrobiło się coś ważnego  i wspominać te fajne chwile spędzone na sportowych arenach.

Ta wystawa ma dla mnie wyjątkowy wymiar – mówi Paweł Wojciechowski, tyczkarz i ambasador mistrzostw świata. – Wróciłem tutaj myślami do 1999 roku, kiedy w Bydgoszczy odbywały się mistrzostwa świata juniorów młodszych. Uczestniczyłem w tej imprezie w zupełnie innej roli – byłem „koszykowym”, czyli nosiłem płotki. A potem przyszedł 2008 rok – mistrzostwa świata juniorów i mój pierwszy medal na arenie międzynarodowej. Łezka się w oku kręci. Choć mam 37 lat, otwieram dziś muzeum, w którym jestem niejako eksponatem – moja fotografia wita zwiedzających już przy wejściu.

– To muzeum mieści się teraz w Toruniu, ale istnieje też w świecie wirtualnym. Dostęp do platformy cyfrowej muzeum można uzyskać ze strony World Athletics  – wyjaśniał dyrektor MOWA Chris Turner. – Poza tym, że znajduje się tutaj wiele artefaktów, to wskazany jest też kontekst, w jakim mistrzowie lekkiej atletyki zdobywali swoje medale i bili rekordy. Warto zwrócić uwagę na plakat na ścianie wind, który w naturalnej skali prezentuje wysokości pokonywane przez zawodników bijących rekordy podczas skoku wzwyż i skoku o tyczce.

Wystawa jest podróżą przez pół wieku historii lekkoatletyki, pełną unikatowych eksponatów z kolekcji MOWA – strojów, butów, medali i sprzętu, z którymi największe gwiazdy lekkoatletyki zdobywały tytuły i biły rekordy. Muzeum on-line Wśród nich kolce Marcusa O’Sullivana, mistrza świata w biegu na 1500m z 1987 roku i strój Devynne Charlton, w którym w 2024 roku sięgnęła po mistrzostwo świata i rekord globu na 60 m przez płotki w Glasgow, a także kolce legendarnej Ireny Szewińskiej, jednej z najwybitniejszych postaci w historii światowego sprintu oraz buty Roberta Korzeniowskiego, czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym. Na odwiedzających czekają także interaktywne instalacje, w tym wizualizacje rekordów świata w skoku wzwyż i o tyczce oraz strefę pchnięcia kulą.

Kolekcja muzeum wzbogaciła się o kolejne pamiątki, które podczas piątkowej uroczystości przekazali skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko* i kulomiot Tomasz Majewski**. W spotkaniu wzięli także udział Jason Gardener*** i Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski i legenda chodu sportowego, oraz pochodzący z naszego regionu lekkoatleci: wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w skoku w dal Anna Matuszewicz i Paweł Wojciechowski, ambasador HMŚ Kujawy Pomorze 26, tyczkarz, medalista mistrzostw Europy i świata.

Zapytana o rady dla młodych dziewcząt, które chciałyby osiągnąć sukces na swojej sportowej drodze Kamila Lićwinko wskazała: – Nigdy się nie poddawaj i zawsze dąż do spełnienia swoich marzeń. W mojej karierze sportowej było wiele wzlotów i upadków, wiele medali wymknęło mi się z różnych powodów z rąk, ale na swojej drodze spotkałam fantastycznych ludzi, którzy we mnie uwierzyli i sprawili, że ja sama także zaczęłam wierzyć w to, że może mi się udać. To oni byli motorem do działania.

W ostatniej chwili na uroczystość dotarł także Robert Korzeniowski, którego podróż z igrzysk olimpijskich Mediolan Cortina do Torunia wydłużyła się z powodu zamknięcia lotniska w Wiedniu, czego skutkiem było przekierowanie samolotu do Brna w Czechach. Stamtąd nasz czterokrotny mistrz olimpijski dotarł już… taksówką. – Jestem zawodnikiem długodystansowym, nie poddałbym się – skomentował z uśmiechem swoją podróż. 

Uroczystość uświetniło uhonorowanie Sebastiana Chmary trofeum World Athletics Heritage, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez organizację World Athletics. Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Bydgoszczanina, doceniono za ogromny wkład w rozwój lekkiej atletyki. Warto zaznaczyć, że Sebastian Chmara jest halowym mistrzem świata w siedmioboju z 1999 roku [Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, Maebashi w Japonii].

Wystawa MOWA (wersja wirtualna)

Data: 21 lutego – 22 marca 2026 r.

Lokalizacja: Toruń Plaza, ul. Broniewskiego 90

Godziny otwarcia: 9.00-21.00

Wstęp: bezpłatny

*Kamila Lićwinko – polska lekkoatletka, specjalizująca się w skoku wzwyż. Dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich. Halowa mistrzyni świata, mistrzyni uniwersjady, brązowa medalistka mistrzostw świata. Rekordzistka Polski na otwartym stadionie i w hali.

**Tomasz Majewski – polski kulomiot, działacz sportowy. Dwukrotny mistrz olimpijski w 2008 i 2012 roku.

***Jason John Gardener – były brytyjski lekkoatleta, sprinter. Jego największe osiągnięcia to mistrzostwo olimpijskie w sztafecie 4 × 100 metrów na igrzyskach olimpijskich w Atenach oraz halowe mistrzostwo świata i czterokrotne halowe mistrzostwo Europy w biegu na 60 metrów.

Już za miesiąc najlepsi lekkoatleci globu rozpoczną zmagania o najwyższe laury podczas Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Kujawy Pomorze 26. Zawody w Kujawsko-Pomorskiej Arenie Toruń rozpoczną się 20 marca. Poranne sesje będą rozpoczynać się każdego dnia o godz. 10.05, natomiast sesje popołudniowe o godz. 18.35 w piątek i sobotę oraz o 17.40 w niedzielę. Pierwsze medale, w skoku wzwyż kobiet, będą rozdane już w pierwszej serii mistrzostw.

Odliczanie stu dni do HMŚ rozpoczęło uruchomienie dzwonu Tuba Dei. Zobacz HMŚ Kujawy Pomorze 26:100 dni do Halowych Mistrzostw Świata

Na 50 dni do mistrzostw zainaugurowaliśmy cykl 50 sztafet Kujaw i Pomorza. Każdego dnia, aż do rozpoczęcia imprezy, we wszystkich powiatach województwa odbywają się eventy sportowe. Zobacz HMŚ Kujawy Pomorze 26: 50 sztafet na 50 dni przed lekkoatletycznym świętem

Medale mistrzostw, z elementami logo Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej na awersie, zaprezentowaliśmy podczas konferencji prasowej. Zobacz HMŚ Kujawy Pomorze 26: tak wyglądają medale mistrzostw

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
i Polski Związek Lekkiej Atletyki

21 lutego 2026 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2026 r.