Zebrał się Konwent Wójtów
Marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober uczestniczyli w odbywającym się 7 lutego w Unisławiu w powiecie chełmińskim posiedzeniu Konwentu Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gremium, w odnowionym składzie, zebrało się po raz pierwszy po ubiegłorocznych wyborach samorządowych.
W pierwszej, zamkniętej części obrad konwent wybrał nowe prezydium i składy grup roboczych, odbyła się też dyskusja na temat zadań, jakie stoją przed zgromadzeniem w tym roku.
Marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący Ryszard Bober uczestniczyli w drugiej części spotkania. W jej programie znalazły się informacje w ważnych dla wiejskich samorządów lokalnych kwestiach – m.in. na temat udziału gmin w rozpoczynających się właśnie pracach nad Strategią Województwa 2021+, realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i stanu wdrażania adresowanych do społeczności wsi segmentów naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przestawiono też informację na temat zasad składania wniosków i kryteriów przyznawania środków z Funduszu Dróg Samorządowych, który jest nowym rządowym narzędziem wspierania inwestycji drogowych (budowy, przebudowy i remontów) samorządów gminnych i powiatowych, a w określonych sytuacjach także wojewódzkich.
Konwent Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest regionalną organizacją samorządu terytorialnego, zrzeszającą wybieranych w bezpośrednich wyborach liderów stojących na czele wiejskiego samorządu gminnego. W Kujawsko-Pomorskiem mamy 92 gminy wiejskie, w których mieszka łącznie jedna trzecia mieszkańców województwa (ponad 600 tysięcy osób, o 2,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej). Najliczniej zamieszkiwane są gminy w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, przede wszystkim Bydgoszczy i Torunia – Białe Błota (21,5 tys. mieszkańców), Lubicz (20 tys.) i Obrowo (17 tys.). Najmniej ludne są te w rejonach o wysokim bezrobociu i niskich przeciętnych płacach – Chrostkowo i Bobrowniki w powiecie lipnowskim (3 tysiące mieszkańców) oraz Raciążek w powiecie aleksandrowskim.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 lutego 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2019 r.