Aktualności

Gra miejska „Śladami Św. Jakuba” w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Gra miejska „Śladami Św. Jakuba” w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Spotkajmy się na Szlaku Świętego Jakuba

W najbliższy weekend (19 i 20 października) odbywają się Europejskie Dni Camino de Santiago, w ramach których miłośnicy pielgrzymowania drogami świętego Jakuba uczestniczyć będą w wydarzeniach upamiętniających postać i dziedzictwo patrona pierwszego europejskiego szlaku kulturowego. Zapraszamy między innymi do Dobrzynia nad Wisłą (powiat lipnowski), Ciechocina (powiat aleksandrowski) i Torunia.

 

Podczas weekendu (19 i 20 października) w wielu miejscach Europy, przez które przebiega szlak Camino de Santiago, odbywać się będą liczne imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne. Obchody organizowane są w Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Francji i w Polsce.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w porozumieniu z samorządami województw pomorskim i zachodniopomorskim proponują pielgrzymom i mieszkańcom regionu szereg atrakcji, miedzy innymi wspólne przemarsze, rajdy piesze i rowerowe, zwiedzanie średniowiecznych zabytków, prelekcje i koncerty.

 

W ofercie na nadchodzący weekend w Kujawsko-Pomorskiem znalazł się rajd pieszy drogą św. Jakuba na trasie Sobowo – Michałkowo – Lenie Wielkie – Kamienica – Dobrzyń nad Wisłą (powiat lipnowski). Start o godzinie 10 po mszy świętej w kościele parafialnym w Sobowie (woj. mazowieckie), zakończenie rajdu przy Centrum Sportu i Turystyki w Dobrzyniu nad Wisłą.

 

Wśród propozycji jest także pokonanie szlaku na odcinku Dulnik – Elgiszewo w Ciechocinie (powiat aleksandrowski). Dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w przemarszu przygotowano zadania, w których trzeba będzie wykazać się wiedzą na temat europejskich tras Camino de Santiago. Na zakończenie zaplanowano ognisko na przystani w Elgiszewie.

 

19 października w Centrum Dialogu w Toruniu odbędzie się konferencja „Camino de Santiago – nowe szanse, stare wyzwania. Chrześcijański sens pielgrzymowania w historii, sztuce i teologii”. Tego samego dnia zaplanowano zwiedzanie kościoła św. Jakuba w Toruniu oraz poszukiwanie śladów Drogi Jakubowej na toruńskiej starówce.

 

Program wydarzeń

 

Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. Uznaje się, ze Camino de Santiago i sięgając korzeniami wczesnego średniowiecza tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Europy. Cała sieć szlaków Camino w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów. Fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa wiedzie od Mogilna przez Inowrocław, Toruń, Płonne (powiat golubsko-dobrzyński), Brodnicę, aż do granicy województwa (mapa).

 

Ruch przywracania szlaku rozpoczął się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a potem także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzrost zainteresowania szlakiem w naszym regionie  to jeden z efektów współpracy samorządu województwa z hiszpańskim regionem Nawarra. Od 2013 roku działalność związaną z promocją szlaku prowadzi Rada Programowa ds. Rozwoju Szlaku Św. Jakuba w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Skupia ona przedstawicieli samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Celem pracy gremium jest budowanie tożsamości regionu wokół szlaku św. Jakuba, tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze, popularyzacja idei Camino Polaco poprzez stworzenie warunków do komercjalizacji oferty turystycznej oraz podjęcie działań na rzecz promocji Drogi Jakubowej w kraju i za granicą (więcej).

 

Czytaj także :

  • Ta droga jest magiczna – rozmowa z Aną Ritą Dias, przewodniczącą Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Composteli, przedstawicielką Portugalii w tej organizacji

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 października