Aktualności

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski/evemtphoto.com.pl dla UMWKP
Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski/evemtphoto.com.pl dla UMWKP

Z wizytą w Świeciu

Marszałek Piotr Całbecki gościł w Świeciu. Gospodarz województwa wizytował odrestaurowany zamek krzyżacki i odwiedził lokatorów mieszkań chronionych.

 

– Świecki zamek jest miejscem wyjątkowym pod wieloma względami, a jego odbudowa z dbałością o najmniejsze elementy architektoniczne to symbol naszej troski o dziedzictwo regionu – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Dziękuję władzom Świecia za zainicjowanie i zaangażowanie w tę inwestycję – tym bardziej, że zadania związane z ochroną zabytków często stawiane są w dalszej kolejności strategii rozwoju gmin i miast, a przecież zachowanie tych obiektów  w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń to istotny element naszej kulturowej tożsamości.

 

W spotkaniach wzięli udział także posłanka Iwona Karolewska, radny sejmiku województwa Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, przewodniczący rady miejskiej Jerzy Wójcik i starosta świecki Paweł Knapik.

 

Wzniesiony w połowie XIV zamek jest pozostałością po dawnym państwie zakonu krzyżackiego. W czasach świetności był solidnie ufortyfikowany, chroniony m.in. fosami zasilanymi wodami Wisły i Wdy. Zachowana wieża, jedyna ocalała, ma 35 metrów i jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce.

 

Efektem prac restauratorskich w świeckiej warowni są m.in. imponujące sklepienia gwieździste. Do ich odtworzenia wykorzystano elementy konstrukcyjne stworzone ręcznie na wzór odnalezionej w murach oryginalnej cegły. W zakres prac wchodziły także remont piwnic z wykonaniem mikrosiedliska dla nietoperzy, odbudowa krużganków i sklepienia kolebkowego oraz budowa klatki schodowej i szybu windy. Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Władze Świecia przygotowują się do kolejnych etapów rekonstrukcji zamku. Prace obejmą m.in. wykonanie nowego dachu i zagospodarowanie dziedzińca.

 

Do końca sierpnia w zamku prezentowana jest jedyna pełnowymiarowa kopia obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, wykonana przez Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Gospodarz województwa odwiedził także zespół mieszkań chronionych przy ul. Królowej Bony. W trzykondygnacyjnym budynku mieści się 14 mieszkań chronionych i wspomaganych przeznaczonych dla osób, które potrzebują wsparcia ze względu na wiek, trudną sytuację życiową, niepełnosprawność lub chorobę. Mieszkańcy mają zapewnioną pomoc opiekunów medycznych, terapię zajęciową i wsparcie pracownika socjalnego. W budynku działa także dzienny dom pobytu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 sierpnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2024 r.