Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości (dużo zdjęć)
11 listopada w całym kraju obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Na wojewódzkie uroczystości w Toruniu zaprosili marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, prezydent Torunia Paweł Gulewski i dowódca garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski. Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego
– „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” – jak pisał Norwid. Wymaga więc solidarności, sprawiedliwości, równości i braterstwa, praworządności i uczciwości, a ponadto wierności tradycji naszych ojców – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. – Czy dziś, kiedy żyjemy w wolnym kraju, nie mierzymy się z kolejnymi wyzwaniami? Nękani wewnętrznymi kłótniami, zewnętrznymi wstrząsami, wojną w Ukrainie i innymi światowymi kryzysami. Warto więc sięgnąć do historii naszych przodków – tych wielkich, o których rozpisują się podręczniki, ale może przede wszystkim naszych rodziców i dziadków. Każdy z nas nosi w sercu kawałek historii Ojczyzny i każdy z nas jest zobowiązany dopisać jej kolejny rozdział.
Całość wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego
Uroczystą mszę w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w latach 1918 – 1921 (na cmentarzu komunalnym) i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami starówki. Na Rynku Staromiejskim odbyły się oficjalne uroczystości, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych, niepodległościowa gra terenowa oraz koncert pieśni patriotycznych. Gospodarz województwa złożył również kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Bydgoska uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym rozpoczęła się w południe na Starym Rynku. O 11 w Katedrze Bydgoskiej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Obchodom towarzyszyły rajd rowerowy, turniej szachowy i bieg Niepodległości.
W obchodach w Inowrocławiu, które odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, wzięła udział przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
– Gromadząc się pod biało-czerwonymi flagami, manifestujemy narodową jedność i dumę ze wspólnej historii, pięknej tradycji i polskiej kultury. (…) Niech to nasze rocznicowe spotkanie, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, rozmowy i gesty będą wyrazem wdzięczności za to, co zawdzięczamy naszym przodkom. Celebrujmy i cieszmy się wolnością, która jest owocem trudnych wyborów i walk wielu pokoleń, ich determinacji, odwagi i niezłomnej wiary w wolną i suwerenną Polskę – napisał marszałek Piotr Całbecki w swoim liście wystosowanym do samorządowców z naszego regionu przed Świętem Niepodległości. List marszałka Piotra Całbeckiego
W przeddzień obchodów niepodległościowych marszałek Piotr Całbecki tradycyjnie podjął uroczystą kolacją w podtoruńskim Przysieku osoby zasłużone dla Niepodległej. Zaproszeni zostali m. in. kombatanci i działacze opozycji niepodległościowej sprzed 1989 roku, osoby odznaczone najwyższym regionalnym odznaczeniem Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz przedstawiciele świata kultury i służb mundurowych.
Patriotyczny piknik z okazji Dnia Niepodległości odbył się także w Brukach Unisławskich (w powiecie chełmińskim).
Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą kulinarne doznania zorganizowane w związku z akcją „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Podczas dwudniowego Festiwalu Gęsiny na odwiedzających czekały świeże gęsie tuszki, potrawy z gęsiny i produkty regionalne. Nie zabrakło także pokazów kulinarnych. Festiwal Gęsiny w Przysieku (zdjęcia)
W środę (13 listopada) w Rzymie odbędzie się piknik narodowy z okazji Święta Niepodległości, współorganizowany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2024 r.