Aktualności

Wizualizacja WiMBP w Bydgoszczy, graf. J.M. Pracownia Projektowa
Wizualizacja WiMBP w Bydgoszczy, graf. J.M. Pracownia Projektowa

Wielka modernizacja Wojewódzkiej Biblioteki w Bydgoszczy

Po Książnicy Kopernikańskiej także druga marszałkowska książnica, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, przystępuje do dużego projektu modernizacyjnego. W planach m.in. remonty konserwatorskie i adaptacyjne zabytkowych budynków, szklany dach nad dziedzińcem, budowa magazynu i zakupy sprzętu. Placówka wzbogaci się o całoroczną przestrzeń dla organizacji wydarzeń kulturalnych, pracownię książki obrazkowej dla dzieci i pokój gier.

 

– Instytucje kultury, w tym właśnie biblioteki, by właściwie funkcjonowały, wymagają stałych nakładów, nierzadko kosztownych. Ale społeczeństwa, które bagatelizują kwestie kultury, nie mają przyszłości. Ona jest fundamentem każdej zdrowej społeczności, buduje tożsamość, buduje życie społeczne, jest spoiwem i środkiem komunikacji – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas ceremonii zawieszenia wiechy na nowym skrzydle Książnicy Kopernikańskiej zapowiadając inwestycję w bydgoskiej placówce.

 

Prace modernizacyjno-remontowo-restauratorskie i budowlane obejmą klasycystyczne gmachy przy ul. Długiej (nr 39 i nr 41), Jana Kazimierza 2 i Starym Rynku (22 i 24) oraz budowę nowego łącznika dla budynku przy ul. Zaułek 11. Zainstalowane zostaną windy i platformy ułatwiające pokonywanie różnic poziomów osobom poruszającym się na wózkach. Przykryty szkłem dziedziniec – przyszła główna przestrzeń recepcyjna kompleksu, w której mieścić się będzie m.in. wypożyczalnia – stanie się całorocznym, niezależnym od pogody miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym spotkań autorskich. Kierownictwo biblioteki zakłada stworzenie zaplecza dla nowoczesnej edukacji i promocji kultury i otwarcie się placówki na nowych odbiorców.

 

Obecnie trwają przygotowania dokumentacji przetargowej, która wyłoni wykonawcę przedsięwzięcia. Start inwestycji zaplanowano na początek przyszłego roku, finał w marcu 2027. Całość kosztować będzie 42 mln złotych. Na montaż finansowy złożą się środki z naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027 oraz dotacje z budżetu województwa i budżetu samorządu miejskiego Bydgoszczy.

 

Biblioteka – zarówno wypożyczalnia, jak i czytelnia – funkcjonować będzie nieprzerwanie.  

 

Marszałkowska Wojewódzka i Miejska  Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy jest najstarszą funkcjonującą nieprzerwanie tego rodzaju instytucją w regionie. Jej historia zaczęła się w 1903 roku, zaczątkiem księgozbioru były kolekcje prywatnych donatorów oraz zbiory lokalnych niemieckich towarzystw naukowych. W międzywojniu dołączono cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich (1374 woluminy w tym 97 inkunabułów) i rękopisy z kolekcji Kazimierza Kierskiego (670 jednostek zawierających 435 dokumentów królewskich).

 

Zobacz Wiecha na nowym skrzydle Książnicy Kopernikańskiej

 

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla siedemnastu instytucji kultury.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2024 r.