
Weekend z kulturą
Trio Svahy wykonuje tradycyjną muzykę ludową Pałuk i Kujaw wykorzystując dawne instrumenty. Zespół nagrał ścieżkę dźwiękową do najnowszej ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Muzykę z filmu, dzieło Pawła Lucewicza, będzie można usłyszeć w piątek (14 lutego) podczas koncertu w Filharmonii Pomorskiej.
Z zespołem Svahy zagrają Katarzyna Gacek-Duda (flet basowy i flety etniczne), Marcel Baliński (fortepian), Maria Holka (sampler) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Radosława Labahuy. Koncert poprowadzi Tytus Hołdys.
Filharmonia zaprasza również w niedzielę (16 lutego) na koncert zespołu Fasolki, z którym wystąpią Capella Bydgostiensis, Dziecięcy Chór Filharmonii Pomorskiej, Zespół Wokalny artOdysea pod dyrekcją Benedykta Odyi, a także Daniel Pradella (fortepian/aranżacje), Maciej Klik (gitara elektryczna), Kasper Łbik (gitara basowa), Norbert Itrich Junior (perkusja) i Adam Kołacki (saksofon). W programie znane nie tylko najmłodszym słuchaczom piosenki, m.in. „Zuzia lalka nieduża”, „Myj zęby”, „Mam fryzurę na cebulę”, „Bursztynek”.
Opera „Orfeusz i Eurydyka” Glucka w reżyserii i choreografii Roberta Bondary w piątek, sobotę i niedzielę (14-16 lutego) w Operze Nova.
Zespół Clazz Trio w składzie Jan Romanowski (skrzypce), Kinga Bubel (wiolonczela), Rafał Błaszczyk (fortepian) wystąpi w sobotę (15 lutego) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Muzycy wykonają kompozycje Nikołaja Kapustina z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej.
W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie w sobotę (15 lutego) w ramach cyklicznych „Spotkań z archeologią” dr Szymon Nowaczyk wygłosi wykład o mieszkańcach tzw. długich domów, którzy osiedlili się na Pałukach w piątym i czwartym tysiącleciu przed naszą erą. Po wykładzie bezpłatne zwiedzanie rekonstrukcji osady neolitycznej z przewodnikiem.
Galeria Sztuki Wozownia w piątek (14 lutego) zaprasza na wernisaże prac Natalii Wiśniewskiej („Wysokofunkcyjność”) i Marka Rachwalika („Kolektyw Odruch x Marek Rachwalik”), któremu towarzyszyć będzie wydarzenie „Walentynki w Wozowni”.
Na walentynkowy weekend zaprasza też Pałac Lubostroń. W niedzielę (17 lutego) w sali rotundowej koncert z udziałem Małgorzaty Greli (sopran), Anety Nurcek (mezzosopran), Michała Kuzimskiego (fortepian) i studentów klasy śpiewu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W programie utwory Mozarta, Moniuszki, Warsa, Petersburskiego i Szpilmana.
Samorząd województwa prowadzi 17 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
- Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
- Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
- Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
- Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Opera „NOVA” w Bydgoszczy
- Ośrodek Chopinowski w Szafarni
- Pałac Lubostroń w Lubostroniu
- Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
- Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
- Kujawsko -Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu
Beata Krzemińska
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
13 lutego 2025 r.