Wystawy, spektakle, koncerty – polecamy na weekend
Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy wystawę prac Mariny Abramović w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, wydarzenia zorganizowane z myślą o Dniu Kobiet, operetkę J. Straussa „Zemsta nietoperza” w Operze Nova, koncert w Filharmonii Pomorskiej oraz oprowadzanie po wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
Wielkim wydarzeniem w kulturze w regionie będzie wystawa „Do czysta” prac Mariny Abramović – działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – jej wernisaż odbędzie się w piątek (8 marca) Wystawa będzie odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Na wystawę złoży się około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Więcej na stronie CSW.
„Zemsta nietoperze” uchodzi za operetkę wzorcową i zawiera co najmniej dwa komponenty, które czynią z niej arcydzieło. Po pierwsze – wspaniałą muzykę: walce, polki i arie, przed którymi drżą śpiewacy, gdyż wymagają wielkiej rozpiętości głosu. To z tej operetki pochodzi m.in. słynny „czardasz Rozalindy”, aria Adeli „ze śmiechem” i cudowna uwertura, która wprost porywa do tańca. Po drugie – dowcipne i intrygujące libretto, w Operze Nova w sobotę i niedzielę (9-10 marca). Więcej na stronie opery.
W Filharmonii Pomorskiej w niedzielę (10 marca) koncert z cyklu „Wszystkie kantaty Bacha”. Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz soliści Joanna Radziszewska-Sojka (sopran), Daniel Rybicki (flet) wykonają Kantatę nr 199 „Mein Herze schwimmt im Blut” i II Suitę orkiestrową h-moll Bacha oraz Suitę „The Fairy Queen” Purcella. Wiecej na stronie filharmonii.
W niedzielę (10 marca) w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” na wystawie czasowej pt. „Europejskie makatki kuchenne”, przygotowanej z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych i zbiorów etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Na ekspozycję składają się makatki, zarówno haftowane, jak i drukowane, pochodzące z Bułgarii, Węgier, Słowacji oraz Austrii, Holandii, Niemiec i Szwecji, a także nasze polskie. O historii makatek, które w przeszłości były m.in. ozdobą kuchni, poradnikiem życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad, opowiedzą podczas spotkania autorka p. Elżbieta Piskorz-Branekova oraz komisarz Dorota Kalinowska. Więcej na stronie muzeum.
Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 marca 2019 r.