W trosce o bezpieczeństwo nad wodą
W ostatnich dniach słupki rtęci na termometrach wskazywały 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiadają do kajaków i rowerów wodnych i spędzają czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji „Ratunek” umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznacza wsparcie z budżetu województwa na zabezpieczenie i patrolowanie akwenów naszego regionu w sezonie letnim oraz na organizację akcji profilaktycznych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku na ten cel trafiło 120 tysięcy złotych, czyli o dwadzieścia tysięcy więcej.
W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, w okresie wakacyjnym (od 15 czerwca do 15 sierpnia) dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:
- Zalewem Włocławskim,
- Zalewem Żur (powiat świecki),
- Zalewem Koronowskim (powiat bydgoski),
- Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
- jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
- jeziorami Pojezierza Pałuckiego,
oraz rzekami:
- Wisłą,
- Brdą,
- Wdą.
Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25˚C , w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną oraz pogotowiem ratunkowym.
Służby ratownicze będą również pełnić dyżury:
- w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
- na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).
Jak co roku ratownicy będą również organizować akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.
Środki finansowe na patrolowanie zbiorników wodnych w okresie letnim to nie jedyna pomoc samorządu województwa kierowana do jednostek WOPR z regionu. Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). Dzięki wsparciu z naszego RPO na lata 2007-2013 baza Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski) przeszła w roku 2016 gruntowną przebudowę i rozbudowę. Na ten cel przekazaliśmy 1,4 miliona złotych (więcej). W przygotowaniu jest nowy projekt szkoleniowy dla osób chcących uzyskać kwalifikacje ratownika wodnego, sternika, płetwonurka. Szczegóły wkrótce na naszej stronie kujawsko-pomorskie.pl
Aplikacja „Ratunek”
Z myślą o bezpieczeństwie osób wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek. Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie i włączyć geolokalizację. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, aplikacja umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z ratownikiem. W trakcie wzywania pomocy system automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją ogólnopolskim numerem ratunkowym nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy, którego dyspozytor udziela pomocy telefonicznej i kieruje służby do akcji ratowniczych.
Dzięki tej aplikacji ratownicy otrzymują informację z lokalizacją osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów, co pozwala im na szybkie określenie miejsca zdarzenia i dotarcie do poszkodowanego. Aplikacja dostępna jest na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android i iOS, wyposażone w moduł GPS. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 czerwca 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 r.