Paszport Turystyczny: Święto Śliwki w Strzelcach, festyn w Kłóbce
W ten weekend z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Świeciu, gdzie już dzisiaj (6 września) rozpoczyna się Maraton Piosenki Osobistej oraz w Bydgoszczy, podczas Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji, które przybliżą przemysłową historię miasta. Zainteresowanych folklorem zapraszamy do Kłóbki (powiat włocławski) na kolejny festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi”, którego motywem przewodnim będzie wypiek chleba, a miłośników archeologii do Wietrzychowic (powiat włocławski) na festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”.
Nasz Paszport Turystyczny to akcja podróżowania po najciekawszych miejscach na Kujawach i Pomorzu z propozycjami interesujących imprez w całym regionie. Więcej o paszporcie.
- Świecie, 6-7 września
Maraton Piosenki Osobistej
Wśród wielu wydarzeń muzyczno – wokalnych Konkurs Piosenki Osobistej wyróżnia fakt, iż dotyczy on twórczości autorskiej. Imponuje tym zarówno uczestnikom, jurorom, jak i widowni. Co roku we wrześniu spotykają się w Świeciu uznani artyści i twórcy będący na początku swojej artystycznej drogi. Z „osobistej” konwencji nie wyłamuje się nawet nagroda główna – statuetka „Punkt Widzenia”.
https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/36-maraton-piosenki-osobistej
Toruń
Od klimatycznej sztuki ulicznej – po blichtr Brodwayu i światła Hollywood. „Kot w Butach” (tym razem nie na Wyspach Bergamutach) opowie, a raczej – wymruczy, amerykański sen, a piraci popłyną łodzią przez ulice miasta wprost na Rynek Staromiejski. Czary? Nie… To Toruń tajemniczy i stary.
- Toruń, 6-7 września
- Festiwal Teatrów Ulicznych – „Kot w Butach” i „Piraci”
- Toruń, 7 września
BRAWO BROADWAY, HURRA HOLLYWOOD! – Finał 23. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
- Bydgoszcz, 7 września
TehoFest – Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O
Po bydgosku – po mistrzowsku! Solidnie, rzetelnie, albo „fest robota”. Na nas czeka „fest sobota”!
Szlak TeH2O to nie tylko poprzemysłowe zabytki i ciekawe miejsca. To także interesujący ludzie. Za chwilę „jutro” stanie się „wczoraj”. Znów trochę wody upłynie w Brdzie. Poznając dawnych mistrzów fachu, doceńmy dzisiejszych ludzi rzemiosła. To bydgoska saga tkana z wielu życiorysów…
- Strzelce Dolne, 7-8 września
Święto Śliwki
Śliwka dopełnia smak lata. Jej aksamitny kolor wyróżnia się szlachetnością na tle rumianych jabłek
i ziemistych gruszek. Jest synonimem jesieni. Tej ciepłej, wciąż pełnej kwiatów, pachnącej miodem
i owianej zwiewną poranną mgiełką. Czas na wyprawę do Strzelec Dolnych, gdzie już dymią kuprowe kotły a nad drzewami nadwiślańskich sadów unosi się słodki zapach… Zapraszamy na Święto Śliwki!
https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/swieto-sliwki-0
- Chełmno, 8 września
Spacerki po Chełmnie – Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego “Polski splot – Śladami odzyskania niepodległości w Chełmnie”
Każde miasto ma swoją własną historię walki o wolność, swój własny sen o niepodległości. Chełmno opowie o tym ustami przewodnika podczas kolejnego niedzielnego spacerku…
- Kłóbka, 8 września
Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Rośnij chlebie”
Proces przygotowania pieczywa jest niezwykły. To, co kiedyś należało do codziennego rytuału każdego wiejskiego domu, dziś jest traktowane z jeszcze większym namaszczeniem. Chleb nie jest zwykłym wypiekiem. To symbol dobrego plonu, urodzaju, dobrostanu gospodarzy. Widowisko „Pieczenie chleba” opowiada o zwyczajach i przesądach z tym związanych. Ponadto w programie pokazy czyszczenia i obróbki zboża, uruchomienie wiatraka „koźlaka” oraz warsztaty wyrobu i wypieku podpłomyków.
- Wietrzychowice, 8 września
XII Festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”
Za sprawą „Wehikułu czasu” możemy wcielić się w rolę mieszkańca neolitycznej osady. Przy stanowiskach archeologii eksperymentalnej będzie można wypróbować swoje umiejętności lepienia glinianych naczyń, budowy chaty, wykonania strzały z krzemiennym grotem. Dowiemy się czym jest dziegieć, jak pozyskiwano i wytapiano rudy miedzi. Podpatrzymy jak w dawnych czasach wykonywano łodzie jednopienne, jakimi narzędziami i przedmiotami posługiwano się życiu codziennym. Poznamy też techniki strzelania z łuku i miotania oszczepem. Zamiast się miotać – jedźmy do Wietrzychowic!
https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/xii-festyn-archeologiczny-wehikul-czasu
- Świecie, 8 września
XI Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka
Zamek Krzyżacki w Świeciu przeżył niejedno oblężenie. Tym razem u jego stóp zostanie stoczony bój o bałabuna. Nie jest to bynajmniej nazwa pogańskiego bóstwa, ale pospolitego ziemniaka, kartofla czy pyry, którą na Kociewiu nazywają właśnie bałabunem. Smacznego! Pieczonego, smażonego, czy tłuczonego.
- Żnin, 8 września
II Spotkanie Orkiestr Dętych „Żnińska jesień w rytmie marsza”
Jesień, jak kobieta… Zmienną jest. Czasem jawi się nam w nostalgicznych jazzowych nutach, czasem brzmi melodią z „Czterech Pór Roku” Vivaldiego. A czasem dumnie i dynamicznie wkracza w rytmie marsza w naszą, coraz chłodniejszą, rzeczywistość. Wypada dotrzymać jej kroku… Do Żnina marsz!
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
6 września 2019 r.