Aktualności

107. Urodziny Aurelii Liwińskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
107. Urodziny Aurelii Liwińskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Urodziny Pani Aurelii

Ciekawość świata, poczucie humoru oraz serdeczne relacje rodzinne i towarzyskie sprawiają, że pani Aurelia swoje 107. urodziny obchodziła wczoraj (24 lipca) w doskonałej formie. Cieszy się zdrowiem i nadal zachowuje swój nieodłączny uśmiech. Nestorka, uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wielokrotnie uczestniczyła w ważnych wydarzeniach i uroczystościach wojewódzkich.

 

Jak co roku, w tym pięknym letnim okresie, chciałbym złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia. Zdrowia, pogody ducha oraz niesłabnącej energii, która inspiruje nas wszystkich do aktywności i zaangażowania. Niech każdy dzień przynosi Pani radość i satysfakcję – życzy pani Aurelii marszałek Piotr Całbecki.

 

Od siedmiu lat mamy przyjemność razem z Panią Aurelią celebrować święta i urodziny. Nestorka wielokrotnie towarzyszyła nam także podczas ważnych wydarzeń wojewódzkich. Była przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, wspólnie przełamywaliśmy się opłatkiem podczas wigilii samorządowej w Dworze Artusa, jako gość specjalny poleciała pierwszym samolotem reaktywowanego połączenia Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz, a z okazji rocznicy setnych urodziny papieża Jana Pawła II dzieliła się z nami wspomnieniami na temat patrona naszego województwa.

 

Papież Polak we wspomnieniach Aurelii Liwińskiej (YouTube)

 

Aurelia Liwińska, z domu Zaleska, urodziła się 24 lipca 1917 roku w Kołbaniu na Wołyniu. Gdy miała zaledwie trzy lata straciła ojca, który zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej. Radosny okres młodości przerwała II wojna światowa, która przyniosła za sobą szereg wydarzeń. Okupacje sowiecka i niemiecka, rzeź wołyńska czy Powstanie Warszawskie były wydarzeniami, kiedy o przetrwaniu decydował hart ducha i siła charakteru. Po zakończeniu wojny zamieszkała w Iwicznej (województwo łódzkie), gdzie próbując ułożyć życie na nowo poznaje przyszłego męża Czesława, który powrócił z niemieckiej niewoli. Ślub wzięli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1945 roku, przeżyli razem 53 lata, prowadzili wspólnie gospodarstwo i mały hotelik. Doczekali się czworga dzieci, dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Gdy mąż zmarł w 1998 roku, pani Aurelia zamieszkała z córką w Toruniu. Jej receptą na długie życie jest zasada „Śmiej się z ludźmi, płacz w ukryciu, bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu”.

 

Jest jedną z najstarszych osób odznaczonych Medalem Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Została uhonorowana medalem przez marszałka Piotra Całbeckiego w 2019 roku.

 

Pełny biogram Aurelii Liwińskiej

 

Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, uhonorowaliśmy marszałkowskim odznaczeniem prawie 400 stulatków. W tym zaszczytnym gronie znalazła się także najstarsza mieszkanka naszego regionu, Elżbieta Rogala, urodzona w 1911 roku, która dożyła 110 lat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lipca 2024 r.