Nowe umowy w naszym programie regionalnym: wsparcie społeczne, inwestycje gmin, biznes, środowisko
Marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa oraz radni województwa Sławomir Kopyść i Przemysław Ziemecki spotkali się z przedstawicielami beneficjentów naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, którzy odebrali w czwartek (7 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim umowy o finansowanie projektów. Łączna wartość zakontraktowanego właśnie wsparcia to 280 mln złotych. Zdjęcia do pobrania
– Wiele dzisiejszych umów dotyczy projektów realizowanych w ramach polityki terytorialnej, która ma to do siebie, że to lokalne środowiska wskazują ważne dla nich projekty do realizacji. Warte wyróżnienia są nie tylko te duże i kosztowne, ale też te niewielkie, prowadzone przez lokalne grupy działania – mam tu na myśli na przykład tworzenie klubów seniora czy klubów młodzieżowych. Istotne jest też, że uruchamiamy środki na inwestycje w trudnej obecnie sytuacji gospodarczej, w sytuacji deficytu w finansach publicznych i niskich dochodów samorządów lokalnych. Środki naszego programu regionalnego, środki unijne, przychodzą nam w sukurs – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Wśród 62 przedsięwzięć objętych przekazanymi dziś umowami są zarówno projekty społeczne, jak i inwestycyjne. Regionalny oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał 28 mln złotych na zakupy sprzętu (chodzi m.in. o quady, drony i podnośniki hydrauliczne) oraz wozów bojowych, które posłużą stu jednostkom ochotniczych straży pożarnych w całym regionie. Utworzenia regionalnego akceleratora biznesu podejmuje się Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu. Gmina Łubianka przygotowuje się do się do budowy stacji uzdatniania wody, zaś gmina Rogóźno do budowy bardzo potrzebnego przedszkola. W gminach w całym regionie powstanie kilkanaście domów dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych (w tym niesamodzielnych osób starszych), planuje się też utworzenie klubów seniora i klubów młodzieżowych oraz lokalnych centrów usług społecznych. Na liście projektów objętych przyznanym właśnie dofinansowaniem są również przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, w tym realizowany przez Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy program ochrony bioróżnorodności sprowadzający się do ochrony owadów zapylających.
Alokacja FEdKP to 8 mld złotych, z czego zakontraktowane już środki to 2,5 mld złotych (32 proc.).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2024 r.