Twórcy ludowi w Żninie
Żniński Dom Kultury był w sobotę (16 września) gospodarzem 42. Zjazdu Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizowanego w ramach corocznej folklorystycznej imprezy „Jesień na Pałukach”. Podczas spotkania 112 artystów z regionu odebrało nagrody finansowe samorządu województwa.
Zjazdu Twórców Ludowych to okazja do integracji środowiska twórców ludowych, wymiany doświadczeń i podziękowania wszystkim tym, którzy poprzez swoją twórczą pasję ocalają sztukę ludową. W ramach zjazdu odbyło się też podsumowanie osiemnastej już edycji Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych.
Konkurs jest jednym z podstawowych instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Organizują go Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział Bydgosko-Toruński i Włocławski, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. To forma uznania i nagradzania twórców ludowych z naszego województwa we wszystkich dziedzinach aktywności twórczej, którzy dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju. Ocenie podlega aktywność twórcza – udział w kiermaszach, wystawach, warsztatach, przekazywanie młodemu pokoleniu umiejętności. W tegorocznym konkursie przyznano nagrody finansowe 112 twórcom. Fundatorem nagród jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który na ten cel przeznaczył blisko 50 tysięcy złotych.
Podczas Zjazdu uhonorowani zostali również twórcy obchodzące jubileusze pracy twórczej:
- Irena Baranowska – hafciarka z Tucholi (25-lecie pracy twórczej),
- Stefania Buczkowska – koronczarka (frywolitka) z Torunia (30-lecie pracy twórczej),
- Łucja Chyła – hafciarka z Tucholi (25-lecie pracy twórczej),
- Elżbieta Dylewska – hafciarka z Tucholi (40-lecie pracy twórczej),
- Krystyna Ługiewicz – hafciarka ze Żnina (30-lecie pracy twórcze),
- Danuta Olkowska – koronczarka (frywolitka) z Torunia (30-lecie pracy twórczej),
- Urszula Anna Pigła – koronczarka (frywolitka) z Torunia (30-lecie pracy twórczej),
- Halina Sala – hafciarka z Tucholi (40-lecie pracy twórczej),
- Marianna Weilandt – hafciarka z Tucholi (40-lecie pracy twórczej),
- Tadeusz Wichrowski – poeta, malarz z Włocławka (40-lecie pracy twórczej),
- Czesław Wiśniewski- muzyk, członek Kapeli Kujawskiej ze Sławska Wielkiego w powiecie inowrocławskim (50-lecie pracy artystycznej),
- Alojza Zaremba-Lipińska – hafciarka z Tucholi (45-lecie pracy twórczej).
Zjazd był również okazją do uhonorowania Ireny Najdek – hafciarki z Włocławka, tegorocznej laureatki nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.
W niedzielę (17 września) w ramach „Jesieni na Pałukach”, na żnińskim rynku odbył się jarmark sztuki ludowej oraz przegląd kapel i zespołów folklorystycznych.
Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
19 września 2017 r.