Aktualności

Młyn w Grudziądzu, zdjęcie z lotu ptaka.
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Tak powstaje Młyn Energii

Młyn Energii – nowa grudziądzka instytucja kultury, której siedzibą będzie rewitalizowany obecnie Młyn Górny – to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Grudziądza. Trwają intensywne prace budowlane i remontowo-adaptacyjne, a jednocześnie przygotowywana jest koncepcja programowa przyszłej placówki.

 

Ekipy wykonawcze prowadzą obecnie roboty (powinny się zakończyć w trzecim kwartale 2026) praktycznie w całym obiekcie. Rozebrano już wszystkie zbędne elementy konstrukcji wewnętrznych, trwają roboty murarskie i zbrojeniowe oraz (pod nadzorem konserwatorskim) związane z czyszczeniem ceglanej elewacji i przygotowaniem płyty fundamentowej pod przyszłe nowe skrzydło. Podczas oczyszczania przepływającego pod zabytkowym obiektem Kanału Trynka odkryto służącą w przeszłości do produkcji energii elektrycznej turbinę wodną z początków XX wieku, która zostanie wydobyta i wyremontowana, a następnie wyeksponowana w Młynie Energii.

 

Koncepcję programową dla przyszłego Centrum Kultury i Edukacji Młyn Energii opracowuje warszawska firma Pattern Recognition, która ma w dorobku m.in. projekt polskiego pawilonu  na Expo 2017 w  Kazachstanie i wystawę w Beskidzkim Centrum Narciarstwa w Wiśle.

 

Młyn Energii w Grudziądzu, nowa instytucja kultury samorządu województwa, powstaje kosztem 76 mln złotych (środki pochodzą m.in. z naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza) w dawnym młynie zbożowym w centrum miasta. Istniejący obiekt składa się z trzech segmentów, sześcio-, pięcio- i czterokondygnacyjnego. Po zakończeniu inwestycji znajdą się tu: siedem dużych sal (z przeznaczeniem na wystawy, warsztaty i konferencje), sala widowiskowa z widownią na 170 miejsc oraz kawiarnia z antresolą. Część dobudowana pomieści mniejszą salę konferencyjną i biura. Misją ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lipca 2025 r.