Aktualności

Święto UMK, for. Mikołaj Kuras
Święto UMK, for. Mikołaj Kuras

Święto toruńskiej Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia regionu i jeden z dziesięciu polskich uniwersytetów posiadających status uczelni badawczej, obchodziła (19 lutego) swoje doroczne święto. W auli głównej UMK odbyły się uroczystości, którym towarzyszyły promocja doktorska i wręczenie dyplomów habilitacyjnych. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. 

 

Główną część obchodów, którą poprzedził uroczysty koncert uniwersytecki w auli uczelni, rozpoczęła tradycyjna ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem patrona szkoły na toruńskim Rynku Staromiejskim.

 

W auli głównej UMK w kampusie na toruńskich Bielanach odbyło się uroczyste spotkanie społeczności akademickiej z udziałem zaproszonych gości. W programie znalazły się m. in. wystąpienia rektora uczelni prof. Andrzeja Tretyna oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anny Budzanowskiej, wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień uniwersyteckich oraz promocja doktorska i wręczenie dyplomów habilitacyjnych.

 

Wykład wygłosił prof. Tomaso Poggio, laureat międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, ustanowionej przez uczelnię wspólnie z watykańską Fundacją Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. Nagroda przyznawana jest wybitnym jednostkom zasłużonym w nauce, ukazującym wymiar etyczny badań naukowych. 

 

Ważnym punktem ceremonii było uroczyste wręczenie szczególnego uczelnianego wyróżnienia Convallaria Copernicana, przyznawanego za wybitny wkład do nauki i szczególne zasługi dla rozwoju UMK. W tym roku nagrodę odebrał prof. dr hab. Józef Szudy, specjalizujący się w fizyce atomowo-molekularnej, fizyce optycznej i zderzeń.

 

Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu do grona honorowych profesorów UMK dołączyli prof. dr hab. Grzegorz Goździewicz z Wydziału Prawa i Administracji, prof. dr hab. Wiesław Kozak z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. Andrzej Nowicki z Wydziału Matematyki i Informatyki.

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, uczelnia państwowa utworzona w 1945 roku, jest liczącym się w kraju ośrodkiem akademickim (aktualnie klasyfikowana jako 5. najlepszy polski uniwersytet i 9. najlepsza polska uczelnia). Na wszystkich poziomach studiów kształci 24 tysiące studentek i studentów, w tym blisko tysiąc doktorantów i 400 obcokrajowców. Ma 17 wydziałów i 112 kierunków. Utrzymuje Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach i polarną stację badawczą na Spitsbergenie.

 

W ubiegłym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało UMK status uczelni badawczej. Dzięki temu w najbliższych latach uniwersytet otrzymywać będzie subwencję wyższą o 10 procent z przeznaczeniem na działania podnoszące jakość badań i kształcenia. Uczelnia będzie mogła konkurować z ośrodkami zagranicznymi.

 

 

Dzięki marszałkowskiemu wsparciu ze środków naszego RPO kujawsko-pomorskie wyższe uczelnie inwestują w rozwój laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz nowoczesne pracownie dydaktyczne służące kształceniu m. in. przyszłych inżynierów. Dofinansowanie o wartości 133 milionów złotych trafiło na realizację pięciu takich projektów przygotowanych przez uczelniane konsorcja.

 

Wśród nich jest realizowany przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Mikołaja Kopernika, warty 42,3 miliona złotych projekt inwestycyjny w ramach którego powstaną Centrum Badawcze Struktur Wielkogabarytowych, Laboratorium Podsystemów Funkcjonalnych oraz Międzyuczelniane Interdyscyplinarne Centrum KET. Kolejny projekt, realizowany przez UMK i Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, dotyczy budowy oraz wyposażenia w aparaturę badawczo-rozwojową Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz utworzenia Centrum Przemysłów Kreatywnych, czyli 5 laboratoriów badawczych w WSG. Dofinansowanie na jego realizację to 38 milionów złotych.

Doposażenie infrastruktury naukowo-badawczej zakładają też projekty dwóch innych uczelnianych konsorcjów – UKW, UTP, UMK i Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz UKW i UMK. W pierwszym przypadku chodzi o laboratoria dedykowane badaniom nad bezpieczeństwem żywności oraz tak zwaną żywnością spersonalizowaną; dofinansowanie wynosi blisko 20,5 miliona złotych. Przedsięwzięcie UKW i UMK, z dofinansowaniem prawie 10,5 mln złotych, dotyczy adaptacji i modernizacji budynków oraz doposażenia istniejących laboratoriów.

 

Bydgoskie Collegium Medicum UMK oraz UKW realizują projekt w obszarze nauk biomedycznych, nauk o żywności i żywieniu oraz nauk farmaceutycznych z otoczeniem biznesu. Przedsięwzięcie obejmuje wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą 7 laboratoriów UMK oraz budowę i wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą Uniwersyteckiego Centrum Psychologicznego przy UKW. Wartość dofinansowania to 27 milionów złotych.

 

 

W ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego wspieramy również firm związane z uczelniami, powstałe z myślą o komercjalizacji wyników badań naukowych. Innym rodzajem wsparcia dla jednostek badawczych z regionu są środki przyznawane z myślą o transferze wyników badań naukowych do gospodarki w ramach projektów realizowanych przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Chodzi o „Fundusz Badań i Wdrożeń”, w ramach którego przedsiębiorstwa otrzymują bezzwrotne dotacje z RPO na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 lutego 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2020 r.

 

Święto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj KurasŚwięto UMK, for. Mikołaj Kuras