Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Superbohaterowie z naszego regionu

Bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy, kapelan „Solidarności” czy gwiazda polskiego kina międzywojennego to tylko niektórzy bohaterowie komiksów przygotowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem – Heleny Grossówny, Edwarda Stachury, Władysława Raczkiewicza, Jerzego Popiełuszki, Jana Czochralskiego, Mariana Rejewskiego, Jana Pawła II i Elżbiety Zawackiej oraz publikacje poświęcone ważnym rocznicom dostępne są również on-line.

 

– Dzięki atrakcyjnej formie komiksu przybliżamy historie niezwykłych postaci. Nie byłoby to możliwe bez twórczego zaangażowania scenarzysty i rysowników oraz naukowców na co dzień zajmujących się odkrywaniem historii związanej z naszymi bohaterami – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

„Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza” traktuje o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, kiedy to Raczkiewicz, świadomy swojej choroby nowotworowej, został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Komiks, jako rodzaj opowieści fabularnej, rządzi się swoimi prawami – do wydarzeń z życia Władysława Raczkiewicza autorzy włączyli wątki sensacyjne i dramatyczne.

 

Komiks „Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” opowiada o ostatnich, najbardziej tragicznych wydarzeniach z życia kapelana „Solidarności”, męczeńskiej drodze wiodącej z Bydgoszczy, przez Górsk, Toruń i Włocławek.

 

,,Edward Stachura. Wędrówką życie jest człowieka” to opowieść o wybitnym artyście. Urodził się w 1937 roku w rodzinie polskich emigrantów zarobkowych we Francji. Po powrocie do Polski zamieszkał z rodzicami w Łazieńcu koło Aleksandrowa Kujawskiego. Po ukończeniu podstawówki przeniósł się do Ciechocinka, gdzie rozpoczął naukę w liceum. Tam zaczął pisać wiersze. Stachurę zapamiętamy przede wszystkim jako prozaika, poetę i pieśniarza, którego teksty wykonywali i wykonują twórcy poezji śpiewanej i piosenki literackiej.

 

Życie Jana Czochralskiego to gotowy scenariusz na hollywoodzką superprodukcję. Komiks „Jan Czochralski. Człowiek, który zmienił świat” opowiada o nim z perspektywy dalekiej przyszłości, roku 2234. Dowiadujemy się o jego losach i dziełu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesnej technologii.

 

„Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei” to historia o niekwestionowanej gwieździe polskiego kina przedwojennego. Urodziła się w 1904 roku w Toruniu, tutaj też zadebiutowała w 1926 roku na deskach Teatru Miejskiego, statystując w operetce ,,Księżniczka czardasza”. Do wybuchu II wojny światowej występowała w filmach, spektaklach teatralnych i kabaretowych. W czasie okupacji Grossówna była aktorką i działaczką konspiracyjną. Jako oficer AK w stopniu porucznika dowodziła kobiecym batalionem ,,Sokół” podczas Powstania Warszawskiego.

 

Tematem komiksu „Jan Paweł II – Nasz patron” są pielgrzymki  Jana Pawła II do naszego regionu. Poznajemy je z perspektywy osób uczestniczących w wizytach papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską na temat patrona województwa kujawsko-pomorskiego.

 

„Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy” to niezwykła opowieść o kryptologu, skromnym człowieku, który dzięki swojemu geniuszowi matematycznemu złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Wydarzenie to doprowadziło prawdopodobnie do zakończenia Ii wojny światowej kilka lat wcześniej i uratowania setek tysięcy, a nawet milionów istnień.

  

W ubiegłym roku powstały publikacje poświęcone ważnym rocznicom: stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski „Wolność nie umiera nigdy” oraz setnej rocznicy Cudu nad Wisłą. Komiks „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921. Ostatni bastion” przybliża przebieg wydarzeń podczas obrony Włocławka w sierpniu 1920 roku. Ukazuje ówczesną sytuację i nastroje mieszkańców oraz mobilizację polskiego społeczeństwa do przeciwstawienia się agresorowi ze wschodu.

 

Najnowszy komiks „Cena odwagi. Generał Elżbieta Zawacka” opowiada o konspiracyjnej działalności torunianki podczas drugiej wojny światowej i jej podróżach jako kurierki Armii Krajowej. W 1943 roku została emisariuszką Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego i przedostała się do Londynu. Na początku września 1943 roku wraz z cichociemnymi została zrzucona na spadochronie do kraju. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2020 r.

Aktualizacja: 9 marca 2021 r.