Stalowe Anioły dla działaczy społecznych
Poświęcenie, ofiarność i zaangażowanie w pomaganiu innym to cechy jakimi wyróżniają się osoby nagrodzone „Stalowymi Aniołami” – statuetkami, które przyznawane są przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w konkursie na najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy w dziedzinie pomocy społecznej. Laureatom nagrody wręczył w piątek (11 czerwca) marszałek Piotr Całbecki.
-Ten rok jest w naszym województwie poświęcony Wandzie Błeńskiej, lekarce urodzonej, co prawda w Poznaniu, ale związanej również z Toruniem, gdzie przez lata pracowała w Szpitalu Miejskim. Pani Wanda to jedyna Polka, która otrzymała Honorowe Obywatelstwo Ugandy, kraju w którym z niczego zbudowała szpital dla trędowatych i przez lata służyła potrzebującym. Również teraz, w czasie pandemii, obok serca potrzebny jest profesjonalizm jakim się wykazywała. Połączenie tych dwóch cech umożliwia efekt jakim mogą się poszczycić osoby nagrodzone w konkursie – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który wręczył uczestnikom uroczystości książki poświęcone „Matce trędowatych”.
Zwycięzców konkursu wybrano w zeszłym roku, jednak z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie zostało przełożone. W piątek (11 czerwca) w gmachu Urzędu Marszałkowskiego odbyła się uroczystość, podczas której nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna sejmiku województwa Katarzyna Lubańska. „Stalowe Anioły” trafiły do 11 osób docenionych za działalność indywidualną oraz 4 zespołów. Za pomoc podopiecznym schronisk dla bezdomnych psów i kotów wyróżniona została także Wiktoria Szyjkowska, jedenastoletnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie. Poza statuetkami laureaci otrzymali nagrody pieniężne.
Wśród tegorocznych zwycięzców są osoby działające na rzecz rodzin oraz środowisk wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ich działania i wsparcie udzielane innym osobom niosącym pomoc, mają nierzadko zasadniczy wpływ na jakość życia dzieci i całych rodzin. Kandydatury do wyróżnienia mogły zgłaszać organy administracji publicznej, instytucje pomocowe, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, a także osoby nagrodzone we wszystkich poprzednich edycjach konkursu.
Czytaj także:
wywiady z laureatkami poprzedniej (2019 rok) edycji konkursu „Stalowy Anioł”:
- rozmowa z Elżbietą Maruszak-Kaczmarek, prezesem Stowarzyszenia Klub Wsparcia Psychicznego w Bydgoszczy
- Rozmowa z Małgorzatą Gerne-Rudnicką, nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 1 w Toruniu, prezesem toruńskiej Fundacji Pro Familia
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 czerwca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2021 r.