Aktualności

Gra miejska „Śladami Św. Jakuba” w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Gra miejska „Śladami Św. Jakuba” w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Spotkajmy się na Szlaku Świętego Jakuba

Jeszcze tylko do niedzieli (15 marca) czekamy na propozycje spotkań, prelekcji, rajdów pieszych i rowerowych oraz innych eventów, które organizacje, instytucje i osoby prywatne związane z popularyzacją Szlaku Świętego Jakuba w naszym regionie planują zorganizować 9 i 10 maja, w ramach tegorocznych Europejskich Dni Camino de Santiago.

 

Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela (Hiszpania) grobu apostoła. Uznaje się, ze Camino de Santiago i sięgając korzeniami wczesnego średniowiecza tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Europy. Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów, fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa wiedzie od Brodnicy, poprzez Płonne, Szafarnię (oba powiat golubsko-dobrzyński), Toruń, Inowrocław, Mogilno, aż do granicy z województwem wielkopolskim (mapa).

 

Rajdy piesze i rowerowe, prelekcje i konferencje prasowe, koncerty, spotkania i zwiedzanie zabytków z przewodnikiem – te i wiele innych imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych upamiętniających dziedzictwo Świętego Jakuba odbyło się podczas ubiegłorocznych Europejskich Dni Camino de Santiago. Wydarzenia zorganizowane były  jednocześnie w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Holandii i Polsce – miejscach, przez które przebiega Szlak Jakubowy. Wiele działo się także w naszym regionie (więcej).

 

Wydarzenia, które planowane na 9 i 10 maja w ramach tegorocznej, drugiej już edycji Europejskich Dni Camino de Santiago, można zgłaszać do 15 marca. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres e-mail: m.stoklosa@kujawsko-pomorskie.pl. Informacji udziela Małgorzata Stokłosa, tel. 56 62 18 780 oraz 728 494 689.

 

 

Przywracanie szlaku rozpoczęto w latach 80-tych ubiegłego wieku. Sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a potem także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzrost zainteresowania szlakiem w naszym regionie  to jeden z efektów współpracy samorządu województwa z hiszpańskim regionem Nawarra. Od 2013 roku działalność związaną z promocją szlaku prowadzi Rada Programowa ds. Rozwoju Szlaku Św. Jakuba w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Skupia ona przedstawicieli samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Rada stawia sobie za cel tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze, popularyzacja idei Camino Polaco poprzez stworzenie warunków do komercjalizacji oferty turystycznej oraz podjęcie działań na rzecz promocji Drogi Jakubowej w kraju i za granicą (więcej).

 

Czytaj także :

  • Ta droga jest magiczna – rozmowa z Aną Ritą Dias, przewodniczącą Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Composteli, przedstawicielką Portugalii w tej organizacji

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2020 r.