Aktualności

Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Senacka Komisja Rolnictwa w Toruniu: polska prezydencja w UE zadba o przyszłość rolnictwa

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa, wicewojewoda Piotr Hemmerling oraz radni województwa byli dziś (17 października) gośćmi posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obrady odbywały się w Toruniu, tematem była europejska wspólna polityka po 2027 roku w kontekście przygotowywanej obecnie agendy polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Posiedzenie, w którym uczestniczył też wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, prowadził przewodniczący komisji i senator z naszego regionu Ryszard Bober.

 

– Temat jest kluczowy nie tylko dla przyszłości (…) [polskiej wsi], ale i dla dialogu strategicznego [na temat przyszłości unijnych polityk], który się w tej chwili [w UE] odbywa. Dla polskiego rolnictwa zasadnicze jest wypracowanie korzystnego kompromisu w tej sprawie – powiedział podczas poprzedzającego posiedzenie spotkania z dziennikarzami senator Ryszard Bober. Podkreślił, że musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie produkcja żywności, ale kwestie związane z bezpieczeństwem i problemami starzejących się społeczeństw będą w najbliższym czasie w Brukseli głównymi priorytetami i to na nie trafiać będzie lwia cześć unijnych środków. Stwierdził, że to m.in. Polska, jako kraj przejmujący od 1 stycznia przewodnictwo w UE, przedstawiać będzie wypracowane propozycje i uzgodnienia dotyczące przyszłości rolnictwa kontynentu.

 

– Rolnictwo jest dla nas fundamentem i strategicznym obszarem rozwojowym, jednym z filarów naszej gospodarki. Musimy je chronić i rozwijać – mówił występujący po nim marszałek Piotr Całbecki. Podkreślił, że Polska, jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek i jako duży kraj, który ma swoich aktywnych przedstawicieli w ważnych europejskich gremiach, ma wszelkie dane ku temu, by o rolnictwo europejskie zadbać.

 

Zobacz też WRDS: europejski dialog z rolnikami jest niezbędny

 

– Musimy zjednoczyć się walce z nieuczciwą konkurencją [dla naszego rolnictwa] – stwierdziła w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia przewodnicząca Elżbieta Piniewska. Podkreśliła, że „naszym człowiekiem w Brukseli” – który konsekwentnie i stanowczo zabiega o to, by polscy rolnicy mogli z jednej strony zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe Europy, z drugiej uzyskiwali za swoją pracę przyzwoite dochody, zapewniające godne życie ich rodzinom – jest zasiadający w Europejskim Komitecie Regionów marszałek Piotr Całbecki. Gospodarz naszego województwa przygotował m.in. ważną i dobrze przyjętą opinię KR właśnie na temat przyszłości rolnictwa w UE.

 

 

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie komisji senatorowie Jerzy Chróścikowski, Beniamin Godyla, Przemysław Błaszczyk, Gustaw Brzezin, Leszek Galemba, Maciej Górski, Marcin Karpiński, Stanisław Pawlak i Andrzej Kobiak oraz radni województwa Józef Łyczak i Paweł Zgórzyński. Podczas debaty rozmawiano m.in. na temat niekontrolowanego importu produktów rolnych spoza UE i przyszłej integracji europejskiej Ukrainy, technologii umożliwiających ograniczenie chemizacji rolnictwa, wody dla rolnictwa, systemu unijnych dopłat bezpośrednich, nowej polityki spójności i pojawiających się w Komisji Europejskiej pomysłów na jej centralizację na poziomach krajowych, fałszywych narracjach na temat rolnictwa w punktu widzenia opacznie rozumianej troski ekologicznej oraz na temat konieczności twardego lobbingu w kwestii utrzymania wspólnej polityki rolnej i jednocześnie głębokiej jej weryfikacji i nowelizacji.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 października 2024 r.