Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Reginie Chuchra, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Reginie Chuchra, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Sekretem ich kondycji jest pozytywne myślenie

Artystyczna dusza rozmiłowana w poezji i kwiatach Regina Chuchra z Torunia oraz Genowefa Tomkielska, czerpiąca siłę z wiary i modlitwy, świętowały swoje setne urodziny. Obie jubilatki zostały uhonorowane medalem Unitas Durat Cuiaviano-Palatinatus Pomeraniensis. Z tej okazji spotkałą się z nimi wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska.

 

Jest mi niezmiernie miło, że mogłam spędzić czas w tak ciepłej i pełnej radości i humoru atmosferze. Składam jubilatkom najserdeczniejsze życzenia! Niech pogoda ducha i radość nigdy pań nie opuszczają. Dwustu lat!  – napisała na swoim koncie w serwisie społecznościowym wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.

 

Serce i dusza Reginy Chuchry przeniknięte są sztuką i pięknem. Szczególnie bliska jest jej poezja. Lubi recytować, ma doskonałą pamięć do strof ulubionych wierszy. Ten artystyczny duch przejawia się również w zamiłowaniu do kwiatów. Wielokrotnie była laureatką organizowanego corocznie konkursu „Toruń w kwiatach”. Jej przydomowy ogródek zawsze oddawał perfekcyjne wyczucie kompozycji.

Pani Regina urodziła się 7 października 1924 roku w gminie Zbójno (powiat golubsko-dobrzyński). Jest jednym z trzynaściorga dzieci Agnieszki i Władysława Kwiatkowskich. Jej rodzice, przed wojną powróciwszy do Polski ze Stanów Zjednoczonych, zajmowali się sadownictwem.

Podczas wojny Regina trafiła do niemieckiego więzienia w Sztumie. Jej przyszły mąż, Jan Chuchra,  służył w oddziałach , które wyzwalały to więzienie. Odnalazł ją po zakończeniu wojny i w 1945 roku wzięli ślub. Zamieszkali w leśniczówce w okolicach Zielonej Góry. Doczekali się sześciorga dzieci. Nasza jubilatka jest szczęśliwą babcią czternaściorga wnucząt, dwadzieściorga czworga prawnucząt i dwojga praprawnucząt. Od 1974 roku mieszka w Toruniu. Na emeryturze oddała się swojej pasji – ogrodnictwu. Z wielkim zaangażowaniem pielęgnowała ogród. Uwielbia także podróżować, szczególną sympatią darzy polskie Wybrzeże. Jej córka Małgorzata podkreśla, że sekretem dobrej kondycji pani Reginy jest pozytywne myślenie. Mama ceni sobie towarzystwo, uśmiech, radość, ma ogromne poczucie humoru i lubi żartować oraz nadal czyta bez okularów – dodaje. Z okazji urodzin jubilatkę odwiedził także wiceprezydent Torunia Adam Szponka.

 

Dla Genowefy Tomkielskiej modlitwa stanowi ważną część życia. Jej młodość naznaczyły doświadczenia czasu wojny, które ukształtowały ją i wzmocniły jej charakter. Jeszcze niedawno można było spotkać ją na mszy w pobliskim kościele.

Jest jednym z pięciorga dzieci Marianny i Stanisława Boińskich. Urodziła się 3 października 1924 roku w Wólce (powiat lipnowski). Jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne i wychowali ją w duchu szacunku do ciężkiej pracy oraz miłości do ziemi.

Jako młoda dziewczyna Genowefa doświadczyła okropności wojny. Została wysłana na roboty przymusowe przy budowie okopów. Pracowała również przymusowo w niemieckim gospodarstwie. Te trudne wojenne doświadczenia oraz ciężka praca jeszcze bardziej zahartowały jej charakter. W 1945 roku wyszła za mąż za Jana Tomkielskiego, mieszkańca tej samej wsi. Wspólnie prowadzili małe gospodarstwo w Wólce. Wychowali córkę, z którą obecnie mieszka pani Genowefa. Doczekali się trzech wnuczek oraz sześciorga prawnucząt.

Przeszło czterdzieści lat nasza jubilatka spędziła u boku ukochanego męża, który zmarł w 1979 roku. Genowefa lubiła wiejskie zabawy i potańcówki, to właśnie podczas jednej z nich poznała swojego męża. Mimo licznych obowiązków zawsze potrafiła znaleźć czas dla innych, gotowa pomagać sąsiadom i przyjaciołom.

W uroczystości jubileuszowej uczestniczył również prezydent miasta i gminy Skępe, Rafał Gołębiewski.

 

– Losy najstarszych mieszkańców regionu są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, marszałkowskim odznaczeniem uhonorowaliśmy ponad 400 stulatków.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 października 2024 r.