Sport i Turystyka

Grażyna Chochliuk i Klaudia Maliszewska, fot. Archiwum Polskiego Komitetu Paralimpijskiego
Grażyna Chochliuk i Klaudia Maliszewska, fot. Archiwum Polskiego Komitetu Paralimpijskiego

Ruszają Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024

Troje paralimpijczyków z Kujawsko-Pomorskiego wystartuje w XVII Igrzyskach Paralimpijskich, które dziś (28 sierpnia) rozpoczynają się w Paryżu.

 

Dwa tygodnie po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, stolicą Francji zawładną sportowcy z niepełnosprawnościami rywalizujący w 22 dyscyplinach i aż 235 konkurencjach. W Paryżu Polskę reprezentować będzie 84 zawodniczek i zawodników (w tym dziewięcioro z asystentem, pilotem lub przewodnikiem). W tym gronie znalazło się troje zawodników z Kujaw i Pomorza – Klaudia Maliszewska (GKS Olimpia Grudziądz, pchnięcie kulą), Paulina Przywecka-Puziak (Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start” Bydgoszcz; podnoszenie ciężarów)  i Tomasz Pauliński (Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start” Bydgoszcz; pchnięcie kulą). Wszyscy troje paraolimpijski debiut mają już za sobą, startowali w Tokio 2021.

 

Klaudia Maliszewska (32 lata) trenuje od 13 roku życia. Ma w swoim dorobku brązowy medal MŚ (Londyn 2017), medale mistrzostw Europy (srebro i brąz). Na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio zajęła piąte miejsce.

 

Paulina Przywecka-Puziak (32 lata) pochodzi z Nakła, a występuje w barwach Startu Bydgoszcz, gdzie trenuje pod okiem Damiana Sikorskiego. Ma na koncie 18 tytułów mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów, startuje w kat. do 67 kg. W Tokio zajęła ósmą pozycję i nad Sekwaną chce poprawić ten wynik.

 

Tomasz Pauliński (35 lat), bydgoszczanin, od ponad dekady startuje z powodzeniem w paralekkoatletycznych imprezach mistrzowskich w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Jako kulomiot został nawet mistrzem świata  i Europy. Podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio zajął 4. miejsce, tuż za podium.

 

W kadrze paralimpijskiej znalazła się także trenerka Grażyna Chochliuk, na co dzień trenująca zawodników w GKS Olimpia Grudziądz.  – Cieszę się, że po kilkunastu latach pracy, pojadę jako trener kadry paralekkoatletów na igrzyska i to w Paryżu – mówi grudziądzka szkoleniowiec. – Będę miała okazję z bliska towarzyszyć startom Klaudii Maliszewskiej i Tomasza Paulińskiego. Nasi kulomioci należą do czołówki światowej i stać ich na miejsce co najmniej w finałowej ósemce.

 

Igrzyska Paralimpijskie rozpoczynają się w Paryżu 28 sierpnia i potrwają do 8 września. Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Londynie, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Polacy zadebiutowali na tej imprezie w 1972 r. w Monachium. Od tej pory nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich igrzyskach w Tokio w 2021 r. polska kadra wywalczyła 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.

 

Paralimpijczycy z Kujaw i Pomorza mają w dorobku sześć medali igrzysk. Multimedalistą jest Mirosław Piesak (Triumf Start Bydgoszcz, pływanie), który zdobył 4 krążki (złoto – Atlanta 1996 50 m st. dowolnym; dwa srebrne – Atlanta 50 m st. grzbietowym, Ateny 2004 50 m st. grzbietowym; brązowy – Sydney 2000, 50 m st. dowolnym). Dwa medale zdobyła Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) paralekkoatletka – srebro na 800 m w Sydney 2000 i brąz na 1500 m w Londynie 2012). Czekamy na kolejne sukcesy parasportowców z regionu.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

27 sierpnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2024 r.