Rozbudowa WSZ: Budimex wchodzi na plac budowy
Rusza rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Po zawartej 17 listopada umowie kredytowej 22 listopada miała miejsce uroczystość podpisania kontraktu z wykonawcą robót budowlanych, renomowaną firmą Budimex. Start inwestycji, która potrwa 36 miesięcy i nie przerwie funkcjonowania lecznicy, jeszcze tej jesieni.
Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w obecności parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli kierownictwa i personelu lecznicy.
– To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali w kraju i jeden z najlepiej zorganizowanych w Europie – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Prof. Marek Jackowski, naczelny lekarz WSZ i jeden z autorów koncepcji funkcjonowania placówki po rozbudowie, mówił, że oto spełnia się jego marzenie o pięknym szpitalu w Toruniu. Dodał, że najważniejsza w uruchamianym właśnie projekcie jest misja szpitala: – Chcemy poprawić dostępność do diagnostyki i leczenia.
Simon Gregson z firmy 4105.eu, która jest głównym projektantem nowego kompleksu, opowiadał o zastosowanych w nim nowoczesnych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązaniach, a także o tym, że podstawową ideą przedsięwzięcia jest to, by był to „szpital dla ludzi”. – Nie „szpital-maszyna”, tylko przyjazne środowisko, które uzdrawia – wyjaśnił, wskazując na zaprojektowane przez jego pracownię wnętrza i przestrzenie, w których zarówno pacjenci, jak i odwiedzający powinni się dobrze czuć.
Dyrektor Stanisław Świątek z Budimeksu, który w imieniu swojej firmy złożył dziś podpis na umowie, podkreślał wagę wyzwania jakim jest rozbudowa szpitala, który podczas procesu inwestycyjnego będzie cały czas będzie przyjmował i leczył pacjentów. – Dlatego będzie się tym zajmował nasz najlepszy zespół z dużym doświadczeniem w realizacji tego rodzaju projektów – zapewnił.
Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja WZS obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i pięciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, w którym znajdzie też lokum szpitalna apteka, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.
Po zakończeniu inwestycji w całym kompleksie będzie prawie tysiąc miejsc hospitalizacyjnych, w tym blisko dwieście psychiatrycznych i czterdzieści w segmencie zakaźnym.
Podpisana w miniony czwartek (17 listopada) umowa kredytowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera, czyli planu inwestycyjnego dla Europy) dla sektora publicznego w Polsce.
Czytaj też:
- Finansowa klamra medycznego pakietu stulecia: umowa z EBI podpisana
- Budowlani w szpitalu na Bielanach jeszcze tej jesieni
- Modernizacja infrastruktury medycznej: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Świecie
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
22 listopada 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2016 r.