Władysław Szpręglewski
Wyszkolił dziesiątki specjalistów. Przez prawie 40 lat prowadził swój zakład malarski, który prosperuje do dziś. To także radny gminny, strażak ochotnik, ojciec i głowa rodziny. W wolnych chwilach wytchnienie dawało mu wędkowanie.
Władysław Szpręglewski urodził się 29 maja 1924 roku w Lisewie (powiat chełmiński), jako jedno z trzynaściorga dzieci Franciszki i Władysława Szpręglewskich. Mama Władysława zajmowała się gospodarstwem domowym, a ojciec zarabiał jako murarz. Gdy miał 15 lat, wybuchła II wojna światowa, przerywając jego edukacje. Po wojnie kontynuował naukę u Mistrza Tarkowskiego w Chełmnie w rzemiośle „malarstwo budowlane i meblowe”. W 1949 roku zdał egzamin i uzyskał świadectwo czeladnicze w Izbie Rzemieślniczej w Bydgoszczy.
8 października 1950 roku ożenił się z Danielą Małecką, z którą przeżył 66 lat. Wychowali trójkę dzieci- córkę oraz dwóch synów. Doczekali się 8 wnucząt i 9 prawnucząt.
W 1951 roku jako rzemieślnik założył własny zakład malarski i wstąpił do Cechu Rzemiosł Różnych w Chełmnie. W 1955 roku zdał egzamin i uzyskał tytuł Mistrza w zawodzie malarz-tapeciarz. Rozpoczął szkolenie uczniów i wyszkolił około 40 z nich, za co został odznaczony kolejno: brązową, srebrną i złotą Odznaką Mistrza. W 1979 roku uchwałą Zarządu Izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy został odznaczony Honorową Odznaką Rzemiosła.
W latach 1976-1981 był członkiem komisji egzaminacyjnej przy Izbie Rzemieślniczej w Bydgoszczy. Zakład Malarski prowadził do 1989 roku i przekazał go do dalszej działalności synowi Markowi. W roku 1946 Władysław Szpręglewski wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisewie. Od 1973-1977 był także radnym Gminnej Rady Narodowej w Lisewie.
Został uhonorowany tytułem Honorowego mieszkańca Gminy Lisewo. W 2000 roku został także odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.
Za swoje zasługi na rzecz rozwoju OSP. Za wkład pracy i zaangażowanie zostaje odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem za zasługi dla pożarnictwa. W 2006 roku za szczególne zasługi dla rozwoju i umacnianie Związku OSP otrzymuje Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza nadawany przez Prezesa Związku Głównego RP.
W wolnym czasie lubił przebywać z wnukami- nauczył ich między innymi jazdy na rowerze czy gry w karty. Lubił też relaksować się nad stawem łowiąc ryby.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
czerwiec 2024 r.