Rówieśnicy Niepodległej

Wiesław Piernikowski, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Wiesław Piernikowski, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Wiesław Piernikowski

urodził się 1 kwietnia 1925 roku we Włocławku. Jego ojciec, Józef (ur. 1896), był majstrem w fabryce Nobiles, a matka, z domu Andrysiak (ur. 1899), prowadziła dom. Miał brata. Maturę uzyskał w gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku, lecz z uwagi na represje wobec uczniów tej szkoły w czasie wojny, został przeniesiony do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie zamieszkał u swojej ciotki. Tam rozpoczął pracę w hucie szkła Hortensja. Już jako 17-latek sporządzał listy płac, a jego zaangażowanie wyróżniało się wśród starszych kolegów.

 

Po wojnie wrócił do Włocławka. Studiował ekonomię, ukończył Technikum Ekonomiczne w Toruniu w 1958 roku, a w 1979 roku uzyskał dyplom biegłego księgowego w Ministerstwie Finansów w Warszawie. Pracował jako główny księgowy w warsztatach przemysłu nowoczesnego we Włocławku, a także prowadził zajęcia z ekonomii przemysłu w szkole zasadniczej. W latach 1952–1971 łączył pracę księgowego z dydaktyką.

 

W 1972 roku, z powodów rodzinnych, przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie podjął pracę jako główny księgowy w Powiatowym Związku Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Przepracował tam 15 lat, aż do przejścia na emeryturę w 1987 roku. Współtworzył biuro biegłych rewidentów. Jako dyplomowany biegły księgowy aktywnie działał zawodowo do czasu, gdy w 2007 roku zaczął tracić wzrok.

 

Był zaangażowany w działalność społeczną i edukacyjną — przez wiele lat jako nauczyciel i przewodnik wycieczek szkolnych. Organizował wycieczki krajoznawcze po całej Polsce – od Dolnego Śląska, przez Mazury, aż po Bieszczady i wybrzeże. Był prezesem oddziału PTTK przez dwie kadencje. Prowadził koła zainteresowań: fotograficzne i miłośników żeglarstwa. Sam zbudował łódź żaglową oraz kajaki. Będąc dyplomowanym sternikiem organizował wakacje żeglarskie dla młodzieży.

 

W życiu prywatnym był dwukrotnie żonaty. Ma dwoje dzieci – syna i córkę – oraz wnuka. Od 2022 roku, po poważnym wypadku i złamaniu kości biodrowej, poddawany jest regularnym dializom. Mimo ograniczeń zdrowotnych, samodzielnie przygotowuje posiłki. Ma słabość do czarnej kawy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

maj 2025 r.