
Urszula Zofia Słabęcka
Kobieta o niezwykłej energii i bogatym doświadczeniu, urodziła się w Bydgoszczy. Jej młodość, naznaczona wywózką na roboty przymusowe do Niemiec w czasie II wojny światowej, ukształtowała jej charakter i determinację. Po powrocie do kraju, związała swoje życie z Bydgoszczą, gdzie stworzyła szczęśliwą rodzinę.
Urodziła się 30 listopada 1924 roku, pierwsze lata życia spędziła w Inowrocławiu. Jej dzieciństwo i młodość upłynęły pod znakiem nauki języków obcych, szczególnie francuskiego i niemieckiego, którymi była zafascynowana. W latach 1940-41 jako młoda dziewczyna, została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Pracowała w gospodarstwach rolnych, a później dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego jako opiekunka do dzieci. Po powrocie, w 1943 roku, zamieszkała w Bydgoszczy z mężem Florianem. Doczekali się czworga dzieci. Okres II wojny światowej i powojenny zaangażowały ją w działalność społeczną – była członkiem „Solidarności”. W 1984 roku owdowiała. Znajomość języków otworzyła przed nią wiele drzwi, umożliwiając pracę jako pilot wycieczek, m.in. po Francji. Z pasją dzieliła się swoją wiedzą, w ramach sąsiedzkiej i przyjacielskiej pomocy udzielała korepetycji z języka niemieckiego. Pracowała także w bydgoskich zakładach papierniczych, w Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy, na wydziale Pedagogiki Obronnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Doczekała się sześciorga wnucząt, dwanaściorga prawnucząt i czworga praprawnucząt. Lubi czytać, szczególnie powieści obyczajowe, historyczne i wojenne. Znajomi podziwiają jej zdolności lingwistyczne, pięknie recytuje francuskie wiersze.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
luty 2024 r.