Rówieśnicy Niepodległej

Stanisława Budnik, fot. z archiwum rodziny
Stanisława Budnik, fot. z archiwum rodziny

Stanisława Budnik

Jej niezwykły talent kulinarny – od czerniny po pierogi z twarogiem – wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Jako aktywna członkini koła gospodyń wiejskich, oddana rodzinie i sąsiadom, według słów córki Danieli, pozostaje dla wnuków i prawnuków symbolem serdeczności, ciepła i miłości.

Stanisława Budnik (z domu Szymańska) urodziła się 20 listopada w Grążawach w powiecie brodnickim. Wychowywała się w licznej rodzinie, gdzie od najmłodszych lat poznawała wartość pracy i szacunku do ziemi. Jej ojciec pracował jako szewc, a matka zajmowała się domem. Praca w rodzinnym gospodarstwie kształtowała w niej przedsiębiorczość, a także miłość do wiejskiego życia, która pozostała jej na całe życie.

Burzliwy okres wojny, szczęśliwie spędziła w domu rodzinnym. Po zakończeniu wojennych trudności osiedliła się w wiosce Samin, również w powiecie brodnickim, gdzie wraz z mężem Janem Budnikiem stworzyła ciepły, rodzinny dom. Wspólnie prowadzili niewielkie gospodarstwo. Jan pracował dodatkowo na kolei, a Stanisława, zawsze pełna energii, nieustannie dbała o dom, dzieci i gospodarstwo. Szyła ubrania, dziergała swetry i skarpety, wkładając serce w każdy element życia rodzinnego.

Specjalizowała się w przygotowywaniu czerniny, pierogów z twarogiem i smakowitej próżonej marchewki, których smak wspominają wnuczęta. Przez lata aktywnie angażowała się w życie swojej wsi jako członkini koła gospodyń wiejskich, pielęgnując więzi sąsiedzkie i służąc pomocą tam, gdzie była potrzebna. Od 2008 roku, zmaga się z chorobą, pozostaje pod opieką rodziny.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

listopad 2024 r.