Rówieśnicy Niepodległej

Stanisława Afelt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Stanisława Afelt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Stanisława Afelt

Stanisława Afelt (z domu Krajewska) urodziła się 9 maja 1925 roku w Dębinach (powiat toruński), w wielodzietnej rodzinie, jako jedno z sześciorga dzieci. Jej ojciec pełnił funkcję sołtysa. Od najmłodszych lat pomagała w rodzinnym gospodarstwie rolnym.

 

W wieku 16 lat, w czasie II wojny światowej, wraz z całą rodziną została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec – był to dla niej bardzo trudny i niepewny okres. Po zakończeniu wojny wróciła z rodziną do Polski i osiedliła się w Wymysłowie (powiat toruński), gdzie wszyscy pracowali na roli.

 

Wyszła za mąż za Teodora Afelta, prezesa rolniczej spółdzielni. Wspólnie wychowali czworo dzieci. Po tragicznej śmierci męża w 1956 roku, Stanisława samotnie podjęła trud wychowania dzieci, łącząc obowiązki matki z ciężką pracą fizyczną. Początkowo dzierżawiła ziemię, a następnie zatrudniła się w rolniczej spółdzielni w Warszewicach (powiat toruński), gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę.

 

Przez 80 lat mieszkała na terenie gminy Łubianka, a obecnie przebywa w Chełmży, gdzie mieszka razem z córką. Jej pasją był ogród, w którym spędzała każdą wolną chwilę, oraz robótki ręczne – z zamiłowaniem dziergała na drutach skarpetki, czapki i sweterki dla bliskich. Była osobą ciepłą i troskliwą – dbała o rodzinę, wspierała dzieci i wnuki, zawsze służyła pomocą i opieką.

 

Doczekała się licznej rodziny – dwanaściorga wnucząt, osiemnaściorga prawnucząt i sześciorga praprawnucząt. Jej życie to przykład niezwykłej siły, pracowitości i oddania najbliższym.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

maj 2025 r.