Rówieśnicy Niepodległej

Marianna Krzemińska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Marianna Krzemińska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marianna Krzemińska

z domu Lędzińska, urodzona 25 lutego 1925 roku (według dowodu osobistego, choć twierdzi, że przyszła na świat 4 grudnia 1923 roku).

 

Dzieciństwo i młodość spędziła w Kozimrogu Leśnym (powiat lipnowski), skąd wraz z rodziną została przesiedlona na Podole podczas II wojny światowej. Tam, jako młoda dziewczyna, pracowała w niemieckim dworze. Wspominała, że mimo trudnych warunków, miała szczęście, okupanci  ostrzegali jej rodzinę przed grożącymi niebezpieczeństwami, np. brankami.

 

W 1946 roku Marianna wyszła za mąż za Zygmunta Krzemińskiego, z którym zamieszkała w Gorzeszynie (powiat lipnowski). Razem prowadzili gospodarstwo, które stało się całym życiem Marianny. Szczególną sympatią darzy zwierzęta, którymi nadal zdarza jej się zajmować się z ogromnym zaangażowaniem.

 

Marianna i Zygmunt doczekali się sześciorga dzieci. Przez całe życie była pracowita i zaradna. Oprócz pracy w gospodarstwie, lubiła szyć i dbać o dom. Uwielbiała gotować, szczególnie zupy, które wspominał jej wnuk.

 

Chętnie opowiada o swoich przeżyciach i doświadczeniach, dzieląc się mądrością życiową z najbliższymi. Nawet w podeszłym wieku nie straciła energii i chęci do działania. Jeszcze dwa lata temu zajmowała się ogrodem i pomagała w gospodarstwie.

 

Marianna ma 13 wnuków, 25 prawnuków i jednego praprawnuka. Mimo podeszłego wieku, nadal jest aktywna. Wnuk Jakub zdradza, że sekretem babci na długowieczność jest aktywność, – trzeba robić! – dodaje nestorka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2025 r.