
Leokadia Kostrzewska
z domu Matwiejczyk urodziła się 20 lutego 1925 roku w Rakowiczach na Podlasiu. Jest córką Jana Matwiejczyka i Anny, której rodzina wywodziła się z rodu Sapiehów. Wychowywała się w majątku ziemskim w pobliżu Rakowicz i Hołynki, gdzie jej rodzina posiadała przedwojenne ziemie.
W 1926 roku, gdy Leokadia miała zaledwie rok, jej rodzinna miejscowość wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów i składania życzeń dla narodu amerykańskiego z okazji 150 rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Wybuch II wojny światowej przerwał jej edukację szkolną. W wieku 18 lat, po osiągnięciu pełnoletności, Leokadia wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, przyjmując pseudonim konspiracyjny „Sarna”. Służyła w Wojskowej Służbie Kobiet w drużynie rezerwowej Perstuń, w placówce Hołynka, w Obwodzie Lewy Niemen Grodzieński, wydzielonym z Obwodu Augustów (Okręg AK Białystok). W strukturach AK pełniła funkcję łączniczki – zaopatrzeniowca od czerwca 1943 do lipca 1944 roku.
Po zajęciu Podlasia przez Armię Radziecką, Leokadia zaprzestała działalności konspiracyjnej i wraz z rodziną wyjechała do Bydgoszczy. Tam wyszła za mąż, urodziła troje dzieci i pracowała w bydgoskiej „Kobrze”. Przez wiele lat nie przyznawała się do swojej działalności w AK, obawiając się represji. Dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy można było swobodnie mówić o swojej wojennej przeszłości, wystąpiła o weryfikację jako kombatantka AK.
Procedurę weryfikacyjną przeszła pozytywnie, a o jej udziale w konspiracji świadczyli inni żyjący jeszcze członkowie Armii Krajowej Okręgu Białystok. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie przyznał jej uprawnienia kombatanckie 24 listopada 1994 roku.
Leokadia Kostrzewska to niezwykle ciepła, miła i inteligentna osoba, która większość swojego życia spędziła w Bydgoszczy. Właśnie wkroczyła w drugą setkę swojego życia, pozostając aktywną i pełną energii mieszkanką miasta nad Brdą.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
marzec 2025 r.