Rówieśnicy Niepodległej

Janina Kasak, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Janina Kasak, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Janina Kasak

urodziła się w Łodzi, w sercu Polski, 16 marca 1925 roku. Jej dzieciństwo upłynęło w rodzinnym mieście, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał jej edukację, zmuszając ją do przedwczesnego zakończenia nauki.

 

W 1942 roku, w wieku 17 lat, Janina została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie spędziła cztery lata, pracując w Szlezwiku-Holsztynie. Ten trudny okres w jej życiu, pełen wyzwań i cierpienia, wykuł w niej niezwykłą siłę i wytrwałość. W czasie trwania wojny, w obozie pracy, Janina poznała swojego przyszłego męża, Józefa Kasaka. Ich miłość przetrwała trudne chwile. Ślub cywilny wzięli w grudniu 1944 roku, a kościelny w lutym 1945 roku. Józef pracował jako ekspedytor w stolarni, a ich związek był fundamentem, na którym zbudowali swoje życie po wojnie.

 

W 1952 roku, wraz z rodziną, przeprowadziła się do Bydgoszczy. Był to czas odbudowy i nowych początków, choć pierwsze lata nie były łatwe. Brakowało wszystkiego, a życie było pełne trudów i wyrzeczeń. Janina Kasak, mimo przeciwności losu, zawsze starała się znaleźć radość w codziennych chwilach. Jej życie skupiało się głównie na pracy w domu, zajmowała się pracami polowymi i ogrodowymi. Nie udzielała się społecznie ani nie należała do żadnych stowarzyszeń, woląc skupić się na rodzinie.

 

Jej życie rodzinne było pełne miłości. Janina i Józef doczekali się dwóch synów, którzy dali im ośmioro wnuków, dwanaścioro prawnuków i dwoje pra-prawnuków. To właśnie rodzina jest dla niej największą radością i dumą.

 

W późniejszych latach Janina odkryła swoją pasję do rozwiązywania krzyżówek i wykreślanek. To hobby stało się dla niej ucieczką od codziennych trosk i sposobem na aktywne spędzanie czasu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2024 r.