
Halina Jędryka (z domu Haraszkiewicz)
Przyszła na świat jako jedynaczka 12 maja 1925 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Jej ojciec był rolnikiem i zarządzał kilkoma majątkami ziemskimi. Rodzina jeszcze przed wojną osiadła w Poznaniu. Tam pani Halina uczęszczała do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego założonego przez ks. Czesława Piotrowskiego na poznańskim Łazarzu.
Nestorka spędziła wojnę w stolicy Wielkopolski pracując przymusowo w zakładach przemysłowych które przed wojną nosiły nazwę Hipolita Cegielskiego. Był to dla niej trudny czas ciężkiej pracy i zmagań z zapewnieniem rodzinie odpowiednich środków finansowych.
Po wojnie pani Halina zdała maturę i kontynuowała naukę studiując matematykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a później rozpoczęła pracę naukową i dydaktyczną na Politechnice Poznańskiej. W połowie lat sześćdziesiątych przeniosła się do Bydgoszczy, by wykładać matematykę w Wyższej Szkole Inżynierskiej a następnie, aż do emerytury, Wyższej Szkole Pedagogicznej (dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego).
Pani Halina wyszła za mąż w 1952 roku za matematyka Tadeusza Jędrykę. Małżonkowie pracowali razem na Politechnice Poznańskiej i na uczelniach bydgoskich. Wychowali trójkę dzieci. Nestorka doczekała ośmioro wnucząt i jednego prawnuka.
Stulatka karierę naukową i pracę zawodową poświęciła matematyce, ale studiowała też teologię. Czas wolny spędzała czytając książki historyczne. Dziś ubolewa, że przez problemy ze wzrokiem nie może czytać, ale z przyjemnością słucha audiobooków i radia. Uwielbia spędzać czas na tarasie relaksując się na świeżym powietrzu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
maj 2025 r.