
Genowefa Morek
urodziła się 4 kwietnia 1925 roku w Sępólnie Krajeńskim. Były to czasy pełne wyzwań, a świat wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Jej dzieciństwo upłynęło w otoczeniu rodziny, ale w młodości doświadczyła trudów II wojny światowej. Okres wojenny spędziła w Gdyni, gdzie jako bardzo młoda dziewczyna pracowała m.in. w Stoczni Gdańskiej, co nauczyło ją odwagi i wytrwałości.
Po powrocie do Sępólna Krajeńskiego poznała swojego przyszłego męża Antoniego, z którym przeżyła wiele pięknych lat. Razem wychowali troje dzieci, ucząc je wartości, które do dziś przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Pracowała jako urzędnik w Starostwie Powiatowym, a jednocześnie zawsze znajdowała czas dla swoich bliskich. Po śmierci męża w 1972 roku przekwalifikowała się i przejęła zakład wulkanizacyjny, który prowadziła do emerytury.
Przez całe swoje życie Genowefa Morek była osobą niezwykle aktywną. Uwielbiała podróżować – zwiedziła nie tylko Polskę, lecz również inne kraje, m.in. Anglię, Austrię, Bułgarię, Czechy, Holandię, Francję, Niemcy i Włochy. W Szkocji zamieszkała ze swoim drugim mężem Pawłem, którego poślubiła w 1986 roku.
Genowefa Morek słynie z pięknego głosu, który rozwijała, śpiewając przez kilkanaście lat w sępoleńskim chórze kościelnym. Była także aktywną studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do jej największych pasji należą szydełkowanie, czytanie książek i rozwiązywanie krzyżówek. Posiada także wielki talent do nauki języków obcych.
Jest osobą bardzo towarzyską. Jej dom był zawsze pełen ciepła i uśmiechu. Jej mądrość, poczucie humoru i serdeczność są inspiracją dla wszystkich jej bliskich i przyjaciół. Jej życie to dowód na to, jak wielką siłę mają miłość, wytrwałość i otwarte serce.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
kwiecień 2025 r.