Rówieśnicy Niepodległej

Emilia Kasperska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Emilia Kasperska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Emilia Kasperska

Z domu Kochowicz, urodziła się 6 stycznia 1925 roku w Sypniewie koło Warszawy. W dzieciństwie, po przedwczesnej śmierci matki, wychowywała się z ojcem i trójką przyrodnich braci. Ukończyła szkołę w rodzinnej miejscowości.

 

Podczas okupacji została wywieziona do pracy przymusowej w gospodarstwach rolnych na Mazurach będących wówczas w granicach Rzeszy (Prusy Wschodnie). W pierwszej rodzinie była źle traktowana przez niemieckich gospodarzy, ale na szczęście została stamtąd skierowana do innego gospodarstwa, którego właściciele odnosili się do niej z życzliwością, czuła się tam, jak członek rodziny.

 

Po wojnie poznała męża Bronisława Kasperskiego. Małżonkowie zamieszkali w Toruniu. Pan Bronisław pracował w firmie Elana, a pani Emilia w szpitalu miejskim przy ulicy Batorego. Praca w służbie zdrowia stała się jej życiową pasją, a jej serdeczność i szacunek wobec pacjentów sprawiły, że była przez nich bardzo lubiana. Wiele osób wspomina, jak dbała o nich, parząc im herbatę i troszcząc się o ich komfort.

 

Babcia była też mistrzynią robótek ręcznych. Spod jej rąk wychodziły piękne narzuty, swetry oraz czapki. Była też świetną gospodynią domową – wspomina wnuczka.

 

Z mężem Bronisławem doczekali się dwójki dzieci – syna i córki oraz wnuczki. Po śmierci męża zamieszkała w podtoruńskich Dobrzejewicach.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Styczeń 2025 r.