Rówieśnicy Niepodległej

Czesław Romankiewicz, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Czesław Romankiewicz, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czesław Romankiewicz

Działacz społeczny, pasjonat gry w golfa, mieszkaniec Torunia. Jego życiową maksymą są słowa – zero stresu i dużo miłości, a swoim sposobem bycia udowadnia, że wiek to tylko liczba.

 

Przyszedł na świat 31 stycznia 1925 roku w Chęcianach w województwie mazowieckim. Dzieciństwo Czesława naznaczone było trudnymi wydarzeniami – ojciec, Jan, wyruszył na front wschodni, a matka, Maria, zmarła przedwcześnie. Wychowywał się z braćmi. Po przeprowadzce rodziny w okolice Chełmży zamieszkali w Kuczwałach.

Wybuch II wojny światowej zastał go jako 14-latka. Pozostał w domu i nie angażował się w działalność konspiracyjną. W Kuczwałach poznał swoją przyszłą żonę, Franciszkę Kowalską. Po ślubie w 1948 roku osiedlili się w Toruniu, doczekali się trójki dzieci. Jest szczęśliwym dziadkiem dla pięciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.

W Toruniu rozpoczął pracę w zakładach drobiarskich, zaangażował się politycznie, wstępując do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL), gdzie pełnił funkcję I sekretarza. Wraz z żoną prowadzili bogate życie towarzyskie, mieli liczne grono przyjaciół.

Przez lata wspólnie pielęgnowali działkę, po śmierci żony w 1994 roku Czesław nadal z oddaniem dbał o rośliny – krzewy i drzewa, znajdując w tym ukojenie.

W wieku 80 lat odkrył pasję do golfa i z powodzeniem uczestniczył w turniejach dla seniorów 75+, odwiedzając m.in. Portugalię, Turcję i Kretę. Choć od roku nie gra aktywnie, nadal bywa na polu golfowym i korzysta z symulatora, pozostając w kontakcie z przyjaciółmi ze świata golfa. Został odznaczony Złotym Honorowym Medalem za zasługi na rzecz rozwoju golfa oraz 25-lecia PZG.

Jeszcze pięć lat temu prowadził samochód, z którym trudno było mu się rozstać. Czesław Romankiewicz cieszy się dobrym zdrowiem i aktywnie uczestniczy w życiu towarzyskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2025 r.