Rówieśnicy Niepodległej

Bronisława Kozłowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Bronisława Kozłowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bronisława Kozłowska

Gospodyni, przebojowa i pełna werwy kobieta, która prowadzenie domu i wychowywanie dzieci łączyła z pracą zawodową. Entuzjastka mody, kojarzona z nienagannym stylem, do czasu przejścia na emeryturę pracowała w butiku w domu towarowym.

 

Przyszła na świat 20 maja 1924 roku na podkarpaciu w Ostrowie Tuszowskim, jako jedno z dziewięciorga dzieci Antoniny i Józefa Wytarło. Rodzice zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

 

W wieku piętnastu lat została zesłana na roboty przymusowe do Niemiec. Przez pięć lat, od 1940 roku, pracowała na gospodarstwie. Mimo trudów pracy przy zwierzętach i w polu, nie wspomina tego czasu z żalem. To tam poznała swojego przyszłego męża – Tadeusza Kozłowskiego, żołnierza urodzonego w 1918 roku we Włocławku. 25 maja 1949 roku wzięli ślub i zamieszkali w rodzinnym mieście pana Tadeusza. Wychowali dwójkę dzieci – córkę i syna. Pani Bronisława doczekała się także trojga wnucząt i prawnuczki. Zawodowo związana była z modą. Pracowała jako szwaczka we włocławskiej spółdzielni, po czym zatrudniła się w domu towarowym.

 

W wolnym czasie, dopóki wzrok jej na to pozwał, robiła na drutach. Aktualnie nie zwalnia tempa, jej dzień wypełniają obowiązki domowe – gotuje, pierze i sprząta. Nestorka jest wsparciem dla swojej córki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

maj 2024 r.