Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
101 lat temu mieszkańcy historycznej Wielkopolski, a także Kujaw Zachodnich, Pałuk i Krajny spontanicznie chwycili za broń, by przyłączyć te ziemie do odradzającej się Polski. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 27 grudnia w Poznaniu i 28 grudnia w Warszawie. Podczas bydgoskich obchodów samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Ten zwycięski zryw, u którego podstaw leżały poczucie tożsamości narodowej, solidarność i oparcie w solidnym, nowoczesnym zapleczu gospodarczym, przesądził o powrocie do macierzy znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Chwała powstańcom, chwała bohaterom! To dzięki nim w naszym regionie z dumą świętujemy stulecie odzyskania niepodległości i mówimy dziś po polsku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Pierwsza wojna światowa i upadek mocarstw zaborczych otworzyły Polsce drogę do niepodległości, ale sprawa granic, przede wszystkim zachodniej i północnej granicy Rzeczypospolitej, pozostawała otwarta aż do ustaleń traktatu wersalskiego. Powstanie, które szybko uzyskało solidne zaplecze organizacyjne i materialne, było decydujące dla ich korzystnego dla Polaków wyznaczenia.
W ramach bydgoskich obchodów odbyła się msza w kościele garnizonowym oraz uroczystość patriotyczna przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
27 grudnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2019 r.