Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W miniony weekend (12 i 13 grudnia) obchodzono 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez rząd komunistyczny Polski Rzeczpospolitej Ludowej. W całym kraju uczczono pamięć o osobach, które w trudnym okresie historii naszej ojczyzny straciły życie i wolność w wyniku represji ówczesnej władzy. W tym roku uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu województwa odbyły się w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Chełmży i Żninie.
– Pamięć o wydarzeniach z grudnia 81. roku pozwala na stworzenie realnej perspektywy drogi, którą przebyliśmy jako społeczeństwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dziś, jako obywatele wolnej Polski ale i Unii Europejskiej mamy obowiązek wyciągać wnioski płynące z trudnej historii naszej ojczyzny – zauważa marszałek Piotr Całbecki.
O północy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wśród rozpędzonego karnawału Solidarności, komunistyczne peerelowskie władze wprowadziły stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jeszcze tej samej nocy rozpoczęły się aresztowania aktywistów związanych z Solidarnością i działaczy opozycji demokratycznej. Brutalnie rozprawiono się ze strajkami okupacyjnymi w firmach i na uczelniach, internowano ponad 10 tysięcy osób, w wielu instytucjach pojawili się komisarze zajmujący miejsce dotychczasowych kierownictw. Na ulice wyszły wojsko i uzbrojone formacje policyjne. Wyłączono telefony, sygnał telewizyjny i radiowy, wprowadzono godzinę policyjną, ograniczono możliwość podróżowania. Wielu niezależnie myślących ludzi, w tym dziennikarzy, straciło pracę. Oficjalną liczbę kilkudziesięciu osób, które w wyniku tych działań straciły życie należy urealnić o tych, którzy zmarli nie otrzymawszy na czas pomocy medycznej. Choć w lipcu 1983 roku obostrzenia oficjalnie zniesiono, polska demokracja otrzymała drugą szansę dopiero w 1989 roku.
W Kujawsko-Pomorskiem od lat kultywuje się pamięć o polskiej drodze do suwerenności. W tym roku przedstawiciele samorządu województwa również wzięli udział w uroczystościach.
W sobotę przed północą (12 grudnia) marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą na kościele akademickim św. Ducha w Toruniu upamiętniającą rozpędzoną przez milicję patriotyczną manifestację 3 maja 1982 roku. W Grudziądzu, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego została odsłonięta tablica poświęcona „Solidarności” rolniczej (mur Zakładu Karnego nr 1, ul. Józefa Wybickiego 10/22).
Dzień później (13 grudnia) w uroczystości odsłonięcia tablicy w Żninie udział wzięła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. We Włocławku członek zarządu województwa Sławomir Kopyść złożył kwiaty pod bramą zakładu karnego.
Jak co roku na Urzędzie Marszałkowskim pojawiła się iluminacja w ramach akcji „Zapal Światło Wolności”.
Beata Krzemińska
Rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 grudnia 2020 r.