Mała retencja służy rolnictwu
Samorząd województwa dofinansuje budowę siedmiu zbiorników retencyjnych na potrzeby rolnictwa. Z beneficjentami spotkał się członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa. Na inwestycje tego typu przeznaczymy w najbliższym czasie 150 mln złotych.
– Deficyt wody (i związane z nim zagrożenie stepowieniem) gleb jest jednym z problemów naszego rolnictwa, dlatego retencja, w tym rozwiązania służące tak zwanej małej retencji, pozostaje dla nas priorytetem. Gdybyśmy nic w tej sprawie nie zrobili, skutki mogłyby się okazać katastrofalne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
– To dopiero początek – mówił podczas spotkania odpowiedzialny za sprawy wsi i rolnictwa członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa, odnosząc się do planowanych w najbliższym czasie konkursów o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji w ramach naszego programu operacyjnego Fundusze Operacyjne dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. Poinformował, że środki w puli tych konkursów są dedykowane zarówno rolnikom, jak i samorządom oraz lokalnym spółkom wodnym. W ceremonii przekazania umów o dofinansowanie uczestniczyli też dyrektor i wicedyrektor Departamentu Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Wiesław Czarnecki i Rafał Chruścicki.
Zbiorniki, których dotyczą przekazane właśnie umowy, powstaną w gminie Rogowo w powiecie rypińskim, w gminach Dębowa Łąka i Książki w powiecie wąbrzeskim, w gminie Tłuchowo w powiecie lipnowskim, gminie Nakło nad Notecią w powiecie nakielskim i gminie Więcbork w powiecie sępoleńskim. Łączna powierzchnia to 2 hektary. Inwestorami są osoby prywatne oraz samorząd gminy Rogowo.
Wartość dofinansowania wszystkich siedmiu przedsięwzięć wynosi łącznie 150 tys. złotych. Środki pochodzą z opłat za przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
19 sierpnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2024 r.